چالش های دفاعی اساسی اروپا؛ پوتین، ترامپ و تولید نظامی

همزمان با کاهش شدید مهمات در اوکراین و نگرانی های فزاینده از کم رنگ شدن حمایت تسلیحاتی آمریکا، بروکسل سعی دارد با افزایش تولید نظامی خود قدرت دفاعی اروپا را افزایش دهد؛ امری که با آگاهی اروپا از جایگزین ناپذیر بودن آمریکا همراه است.

به گزارش نارنجی، یک روزنامه انگلیسی نوشته با ورود اوکراین به سومین سال جنگ و افزایش نگرانی ها از وضعیت حمایت های تسلیحاتی آمریکا از این کشور، سیاستمداران، دیپلمات ها و کارشناسان حقوقی باور دارند اروپا باید توجه بیشتری به قدرت دفاعی خود داشته باشد و این موضوع حساس بی شک یکی از مواردی است که در دستور کار نشست سران تقریباً 20 کشور اروپایی خواهد بود.

گاردین خبر داده بسیاری از کشورهای اروپایی بودجه های دفاعی خود را افزایش داده اند، اما هنوز معلوم نیست این کشورها تا چه حد برای پیشروی در این زمینه عزم جدی دارند. همچنین پیدا نیست که برای این کشورها که چند دهه به حمایت های امنیتی و تسلیحاتی آمریکا وابسته بوده اند، چه راهکاری به واقعیت نزدیک تر است.

«جیم تونسند» معاون سابق وزیر دفاع آمریکا در امور ناتو و اروپا گفت: در حال حاضر اروپا توان پر کردن جای خالی احتمالی آمریکا را دارد؟ پاسخ منفی است. اروپا این را می داند. صنایع اروپایی این را می دانند. «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه نیز این را می داند.

در حلقه های سیاست دفاعی اروپا هم افراد درباره تاثیر انتخابات ریاست جمهوری 2024 آمریکا نظرات متفاوتی دارند؛ انتخاباتی که «دونالد ترامپ» یکی از گزینه های اصلی پیروزی در آن است و هشدار داده که اگر کشورهای ناتو بودجه دفاعی استاندارد ناتو را رعایت نکنند، از آن ها در برابر حمله روسیه حفاظت نخواهد کرد.

یک مقام دفاعی ارشد اروپا در پاسخ به این پرسش که سیاستمداران اروپایی تا چه حد نگران تاثیر پیروزی ترامپ هستند، گفت: بسیار. در پشت صحنه، بر سر افزایش مضاعف حمایت تسلیحاتی از اوکراین در صورت کنار کشیدن آمریکا بحث های زیادی جریان دارد.

چالش های دفاعی اساسی اروپا؛ پوتین، ترامپ و تولید نظامی
تجمع انتخاباتی ترامپ در کارولینای جنوبی

بسیاری هم نظر خوش بینانه تری درباره شرایط دارند. «هانو پفکور» وزیر دفاع استونی در یک گفت وگوی تلفنی اظهار کرد: فکر نمی کنم تغییر بنیادینی اتفاق بیفتد؛ چون عمیقاً باور دارم همان قدر که آمریکا برای متحدان اروپایی مهم است، همین متحدان هم برای ایالات متحده مهم هستند.

«کایسا اولونگرن» وزیر دفاع هلند گفت فارغ از اظهارات ترامپ، خود جنگ اوکراین زنگ خطری برای کشورهای جهان و خصوصاً اروپا بوده است. این سیاستمدار هلندی با تاکید بر اینکه اکنون به جای گرفتن انگشت اتهام به سوی دیگران، باید به فکر عمل بود، گفت: اروپا واقعاً باید نقش پررنگ تری در تامین امنیت خود داشته باشد. این یعنی سرمایه گذاری مالی بیشتر. در حال حاضر مشغول انجام همین کار هستیم و سرمایه گذاری های دفاعی در اروپا به میزان چشمگیری افزایش یافته است.

ناتو در ماه میلادی جاری اعلام کرد که 18 کشور عضو این اتحادیه قرار است امسال به استاندارد بودجه دفاعی معادل 2 درصد از تولید ناخالص داخلی دست یابند. این در حالی است که یک دهه قبل تنها سه کشور عضو ناتو این استاندارد را رعایت می کردند. در سال میلادی گذشته بودجه دفاعی کشورهای عضو ناتو در اروپا و همچنین کانادا 11 درصد افزایش یافت.

اتحادیه اروپا صندوقی ایجاد کرده که به کشورهایی که از اوکراین حمایت تسلیحاتی کرده اند، بودجه می دهد. اتحادیه اروپا و ناتو هم برنامه هایی برای افزایش تولیدات دفاعی مطرح کرده اند و کمیسیون اروپا قرار است در هفته های آتی یک استراتژی جدید برای قدرت دفاع اروپا ارایه کند.

بااین حال، «تونسند» که عضو ارشد مرکز «امنیت جدید آمریکا» است، باور دارد که هنوز چالش هایی باقی مانده است. او با بیان اینکه بسیاری از کشورها برای داشتن یک قوای دفاعی قدرتمند باید بودجه ای به مراتب بیشتر از 2 درصد تولید ناخالص داخلی را به هزینه های دفاعی اختصاص دهند، گفت: «سرعت جمع آوری بودجه پایین است.»

این مقام سابق پنتاگون با بیان اینکه ظرفیت صنایع در اروپا هنوز ناکافی است، گفت: «صنایع در اروپا بسیار کوچک هستند و آمریکا نیز همین مشکل را دارد. حتی اگر بودجه و عزم کافی هم وجود داشته باشد، صنایع توان تولید در مقیاس موردنیاز را ندارند و ساخت برخی اقلام ممکن است سال ها طول بکشد.»

چالش های دفاعی اساسی اروپا؛ پوتین، ترامپ و تولید نظامی
رزمایش ناتو در لهستان

گاردین با این حال نوشته همزمان با افزایش ارسال مهمات از اروپا به اوکراین، بروکسل هنوز نتوانسته بسیاری از انتظارات را درباره سرعت و حجم کمک های تسلیحاتی برآورده کند.

«تیری برتون» کمیسیونر اتحادیه اروپا در امر افزایش ظرفیت تولید نظامی گفت: «ما اکنون در حال ورود به مرحله صنعتی جنگ (اوکراین) هستیم.»

به گفته او، استراتژی تازه اروپا که با برنامه دفاعی اتحادیه اروپا همراه خواهد بود، به سوی رویکردی پیش می رود که «دایمی تر و از نظر دامنه و بودجه گسترده تر بوده و تاثیر ساختاری بیشتری بر صنعت دفاعی اروپا داشته باشد».

«کامیل گراند» معاون سابق دبیرکل ناتو در امور سرمایه گذاری دفاعی گفت در میان مدت نسبت به وضعیت دفاعی اروپا خوش بین است، اما در کوتاه مدت، مخصوصاً در ارتباط با اوکراین، نگرانی هایی دارد؛ چراکه به گفته وی «در مسیله اوکراین برخی اقلام واقعاً ضروری هستند.»

هانو پفکور نیز در این باره گفت اولویت اروپا در کوتاه مدت باید تهیه مهمات و تسلیحات تمامی انبارهای اروپا و ارسال آن به اوکراین باشد. بااین حال، حتی اگر اروپا تلاش خود را بیشتر کند، باز هم محدودیت هایی وجود دارند.

چالش های دفاعی اساسی اروپا؛ پوتین، ترامپ و تولید نظامی
نظامیان اوکراینی در دونتسک

«سوفیا بش» عضو اندیشکده «کارنگی» گفت: افزایش تلاش ها یعنی اینکه باید خود را به آمریکا ثابت کنیم؟ باید ثابت کنیم که در داخل اتحاد خود با آمریکا، می توانیم بار خود را به دوش کشیده و در حد متناسب و مناسب مسیول امنیت خودمان باشیم؟ پس صادقانه بگویم هنوز کاستی هایی داریم، اما این یک سناریوی واقع گرایانه تر است.

او در ادامه با بیان اینکه اروپا نمی تواند جایگزین آمریکا شود، تصریح کرد: «اما اگر این افزایش تلاش به معنای جایگزین کردن آمریکا باشد، به نظر من این اتفاق نخواهد افتاد.»

پایان خبر نارنجی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چالش های دفاعی اساسی اروپا؛ پوتین، ترامپ و تولید نظامی" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چالش های دفاعی اساسی اروپا؛ پوتین، ترامپ و تولید نظامی"، کلیک کنید.