پسمان هسته ای، امروز تبدیل به یک ثروت شده است

پسمان هسته ای، امروز تبدیل به یک ثروت شده است

سید امیرحسین فقهی گفت: طی 10 سال گذشته، برخی از رادیوایزوتوپ ها در پسمان های سطح بالا (HLW) کاربردهای ارزشمندی در صنعت و پزشکی پیدا کردند که پیش تر برای انسان ها ناشناخته بود، بنابراین انبار پسمان های کشورهایی که قبلا پسمان هسته ای را دفن می کردند، اکنون تبدیل به یک ثروت شده است.

به گزارش نارنجی، نمایندگان سازمان انرژی اتمی ایران همراه با مسوولان بلندپایه کشورهای گوناگون در جشنواره جهانی جوانان روسیه به عنوان یکی از بزرگترین رویدادهای بین المللی شرکت کردند.

جشنواره جهانی جوانان روسیه یکی از بزرگترین رویدادهای بین المللی است که سید امیرحسین فقهی، رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای و نیز جواد کریمی ثابت، رییس مرکز ملی نظام کیفیت و استانداردهای اتمی ایران در راستای توسعه همکاری های علمی و بین المللی در این رویداد شرکت کرده و به سخنرانی پرداختند.

سید امیرحسین فقهی، رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای درباره «اهمیت موضوع چرخه سوخت هسته ای بسته» اظهار کرد: جشنواره جهانی جوانان فرصت بسیار ارزشمندی است برای همه ما که با آینده سازان جوان جهان، از کشورهای مختلف آشنا شویم. همگی ما در قبال سرنوشت جهان مسوولیت داریم و به خاطر فرزندان و خانواده هایمان، ضروری است که با تشکیل یک وحدت چند ملیتی از تمام فرصت ها برای برقراری صلح در جهان و کاهش اثرات نامطلوب فناوری بر محیط زیست بهره جوییم.

فقهی تصریح کرد: امروز مردم خردمند روسیه و مسوولان توانمند آن شرایط این اتحاد را فراهم کرده اند و ما ایرانیان نیز در این مسیر با شما همراه هستیم.

وی افزود: انرژی هسته ای به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کمک می کند. با این حال، مدیریت پسمان حاصل از فعالیت های هسته ای و استخراج اورانیوم باید با مسیولیت پذیری محیطی انجام شود.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران گفت: چالش های موجود در زمینه انرژی منجر به الزام تامین منابع مورد نیاز سوخت نیروگاه های هسته ای شده است. مهم ترین راه حل هایی که به عنوان استراتژی شرکت های بزرگ برای حل مشکل کمبود سوخت هسته ای در جهان در نظر گرفته می شود را می توان در 3 بخش استفاده بهینه و بازفرآوری ضایعات سوخت مصرف شده در یک چرخه سوخت هسته ای بسته؛ طراحی و ساخت راکتورهای هسته ای بر مبنای چرخه سوخت هسته ای بسته و حرکت به سمت فناوری چرخه سوخت توریم دسته بندی کرد.

وی اضافه کرد: با توجه به فناوری راکتورهای آب سبک تحت فشار، استفاده کامل و بهینه از مواد شکافت پذیر در سوخت امکان پذیر نیست و تجمع سموم ناشی از مصرف سوخت به دلیل ساختار ثابت، جامد و غیرقابل تغییر سوخت های مصرف شده در این راکتورها، امکان استفاده کامل از سوخت را غیر ممکن می سازد. بنابراین، سوخت های مصرف شده به عنوان پسمان در این راکتورها ایجاد می شوند که به دلیل وجود مواد شکافت پذیر، نیاز به نگهداری و انبارش هزاران ساله دارند.

وی توضیح داد: هر ماده یا مواد ناخواسته ای از هر نوع، به ویژه آنچه پس از حذف مواد مفید یا قطعات باقی می ماند، پسمان نامیده می شود. اما مساله مهم این است آیا واقعا می توان سوخت هسته ای مصرف شده را پسمان نامید؟

رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای ادامه داد: برخی کشورها، مجموعه های سوخت صرف شده را بازفرآوری می کنند. کارخانجات بازفرآوری مواد ارزشمندی از مجموعه های سوخت مصرف شده را استخراج می کنند که این مواد بازیافت شده را می توان در مجموعه های سوخت جدید مورد استفاده قرار داد که منجر به کاهش ضایعات و بهره برداری بهینه از منابع می شود.

وی در ادامه عنوان کرد: به طور سنتی، راکتورهای هسته ای چرخه سوخت باز را دنبال می کنند و در این چرخه، اورانیوم استخراج شده و به سوخت غنی شده تبدیل می شود. راکتورها از این سوخت برای تولید برق استفاده می کنند. ولی این رویکرد محدودیت هایی در استفاده از منابع و مدیریت پسمان دارد. طی 10 سال گذشته، برخی از رادیوایزوتوپ ها در پسمان های سطح بالا (HLW) کاربردهای ارزشمندی در صنعت و پزشکی پیدا کردند که پیش تر برای انسان ها ناشناخته بود. بنابراین انبار پسمان های کشورهایی که قبلا پسمان هسته ای را دفن می کردند، اکنون تبدیل به یک ثروت شده است.

وی گفت: برای استفاده موثرتر از مواهب طبیعی که سوخت هسته ای ارایه می دهد، چرخه سوخت باید بازبینی شود و این مساله برعهده جوانان به عنوان نسل آینده است که برای طراحی و تحقق آن در مقیاس صنعتی اقدام کنند.

فقهی با بیان اینکه چرخه سوخت بسته، بهترین ایده برای استفاده بهینه و به کارگیری مجدد ضایعات سوخت مصرف شده است؛ گفت: از این طریق می توان پایداری و کارایی را افزایش داد؛ بهره گیری از منابع را بهینه کرد؛ سمّیت رادیویی پسمان نهایی را کاهش داد و تداوم بهره برداری اقتصادی را تضمین کرد.

وی خطاب به شرکت کنندگان در این جشنواره عنوان کرد: شما جوانان به عنوان حامیان آینده کشور خود، نقش کلیدی در فهم چرخه سوخت بسته و پیامدهای آن دارید.

از طریق مشارکت در بحث های آگاهانه در مورد انرژی هسته ای و حمایت از تحقیق و نوآوری برای آینده ای پایدار می توانید در این امر موثر باشید؛ چرا که شما نگهبانان آینده سیاره زمین هستید. شما باید پیچیدگی های انرژی هسته ای را درک کرده و برای تصمیم گیری های آگاهانه تلاش کنید.

وی افزود: در مباحث مربوط به ایمنی هسته ای، مدیریت پسمان و منابع انرژی پایدار، مشارکت داشته باشید. حمایت از تحقیق و نوآوری برای بهبود چرخه سوخت هسته ای و مقابله با چالش های انرژی جهانی را ادامه دهید.

وی در پایان خاطرنشان کرد: چرخه سوخت هسته ای بسته، نمایانگر تعهد ما به تولید انرژی مسوولانه است. باید علم، همکاری و تفکر پیش بینانه را در این مسیر به سوی تولید برق تمیزتر، ایمن تر و کارآمدتر در نظر بگیریم. امیدوارم کنجکاوی شما سوختی برای پیشرفت باشد.

گفتنی است جشنواره جوانان روسیه از اول تا هفتم مارس 2024 در منطقه فدرال سیریوس این کشور برگزار شد و 20 هزار نفر از رهبران جوان از سراسر جهان، 10 هزار شهروند روسی و نیز 10 هزار نفر  به نمایندگی از تمام قاره ها با هدف توسعه همکاری بین المللی جوانان با همایش ذهن های جوان و ایجاد ارتباطات و تقویت همکاری، ارتقای ارزش های انسانی جهانی از طریق مباحثه، سخنرانی و جلسات تعاملی درزمینه ارزش های مشترک و ایجاد یک جهان چندقطبی منصفانه با تشویق همکاری و توازن منافع گردهم آمده اند. برنامه های شاخص این جشنواره شامل بحث های تخصصی کارشناسان برجسته از کشورهای گوناگون از جمله ایران حول چالش ها و فرصت های جهانی رهبری، تبادل فرهنگی تاریخ و میراث چند فرهنگی، مسابقات دوستانه ورزشی و فعالیت های داوطلبانه شامل خدمات اجتماعی و خیریه هاست.

پایان خبر نارنجی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پسمان هسته ای، امروز تبدیل به یک ثروت شده است" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پسمان هسته ای، امروز تبدیل به یک ثروت شده است"، کلیک کنید.