واکنش پوتین به طرح سوییس برای پایان جنگ اوکراین

واکنش پوتین به طرح سوییس برای پایان جنگ اوکراین

به گزارش نارنجی یک روز پس از اعلام رسمی سوییس مبنی بر تهیه طرحی برای پایان دادن به جنگ اوکراین، «ولادیمیر پوتین»، رییس جمهور روسیه این طرح را به سخره گرفت و هشدار داد که مسکو هیچ طرح اجباری که منافعش را نادیده بگیرد، نمی پذیرد.

پوتین با اشاره به اینکه کشورش برای پیوستن به مذاکرات ماه ژوین در سوییس دعوت نشده است، گفت که «روند صلح» بدون روسیه نمی تواند اتفاق بیفتد.

به گفته پوتین، آنها ما را به کنفرانس صلح دعوت نمی کنند، در ضمن فکر می کنند ما آنجا کاری نداریم، اما در عین حال می گویند که نمی توان بدون ما در زمینه صلح تصمیم گرفت، این هم غم انگیز و هم خنده دار است.

به نقل از نارنجی ولادیمیر پوتین در دیدار با «الکساندر لوکاشنکو»، رییس جمهور بلاروس این را نیز افزود که روسیه برای مذاکره آماده است اما هرگز، هر گونه طرحی که با واقعیت ارتباطی ندارد، نخواهد پذیرفت.

روز گذشته «ویولا امهرد»، رییس جمهور سوییس اعلام کرده بود که این کشور نشستی را در مورد حل بحران در اوکراین برگزار خواهد کرد.

رییس جمهور سوییس گفت: شورای فدرال کشور تصمیم به برگزاری این نشست گرفته است. این کنفرانس در ژوین 2024 در منطقه بورگنستاک در کانتون نیدوالدن برگزار خواهد شد.

امهرد افزود که سوییس دعوتنامه هایی با تاریخ های مشخص در آینده نزدیک به کشورهای مهمان ارسال خواهد شد.

رییس جمهور سوییس یادآور شد که پیش از این به «ولودیمیر زلنسکی» رییس جمهور اوکراین در این باره اطلاع داده است. وی هدف این کنفرانس را یافتن راه هایی برای آغاز روند مذاکرات اعلام کرد.

«ولودیمیر زلنسکی»، رییس جمهور اوکراین پیشتر در 15 ژانویه از رییس جمهور سوییس خواسته بود تا کنفرانس صلحی را برای این کشور سازماندهی کند.

«سرگیی گارمونین» سفیر روسیه در سوییس هم تاکید کرده است که بدون مشارکت روسیه، «نشست صلح» دور دیگری از رایزنی های بی ثمر است.

به تازگی نیز رییس جمهور اوکراین طرح پیشنهادی «دونالد ترامپ» رییس جمهور سابق آمریکا را رد کرده است. «ولودیمیر زلنسکی» رییس جمهور اوکراین روز چهارشنبه طرح صلح با روسیه را که اخیر ترامپ پیشنهاد داده و شامل امتیازات ارضی به روسیه است، را رد کرد. رییس جمهور اوکراین گفت که طرح ارایه شده از سوی ترامپ بسیار ابتدایی است.

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست به تازگی به نقل از منابع آگاه خود گزارش داد «دونالد ترامپ» رییس جمهور سابق آمریکا در یک محفل خصوصی گفته است که می تواند با اعمال فشار بر کی یف برای واگذاری کریمه و دونباس به روسیه، به درگیری در اوکراین پایان دهد.

یک منبع آگاه گفته است که این موضوع را به صورت مستقیم از زبان ترامپ شنیده است. رییس جمهور سابق آمریکا همچنین گفته است که مردم بخش هایی از اوکراین با بودن به عنوان بخشی از خاک روسیه مشکلی ندارند. رییس جمهور سابق آمریکا بارها در مصاحبه های مختلف از توانایی خود برای پایان دادن فوری به جنگ اوکراین گفته است.

از سوی دیگر برخی مقامات اروپایی مانند صدراعظم اتریش معتقد هستند که صلح در اروپا به حضور روسیه نیازمند است. «کارل نهامر» صدراعظم اتریش روز چهارشنبه در مصاحبه ای با یک رسانه آلمانی گفت: روسیه همچنان بخشی از اروپا است و این بدان معناست که غرب باید به دنبال راه هایی برای همزیستی مسالمت آمیز با این کشور باشد.

صدراعظم اتریش تاکید کرد که بدون روسیه صلح شکل نمی گیرد.

نهامر یادآور شد: ما نمی توانیم روسیه را از اروپا کنار بگذاریم. این بدان معناست که پس از جنگ باید راه های جدیدی برای همزیستی با یکدیگر پیدا کنیم. البته این به معنای انعطاف روسیه نیز است.

صدراعظم اتریش همچنین گفت که هرگونه مذاکره با روسیه نباید بدون اوکراینی ها انجام شود.

«ولودیمیر زلنسکی» رییس جمهور اوکراین در اکتبر 2022، فرمانی را امضا کرده است که بر اساس آن هرگونه مذاکره با روسیه در دوره ریاست جمهوری «ولادیمیر پوتین» ممنوع اعلام شده است.

311311

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "واکنش پوتین به طرح سوییس برای پایان جنگ اوکراین" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "واکنش پوتین به طرح سوییس برای پایان جنگ اوکراین"، کلیک کنید.