ناقوس مرگ حضور نظامی آمریکا در ساحل

ورود بی سرو صدای 100 سرباز به همراه سامانه های دفاع هوایی به نیامی، پایتخت نیجر، جدیدترین متحد مسکو در ساحل، ناقوس مرگ حضور نیروهای آمریکایی در کشوری بود که از سال 2013 در این کشور غرب آفریقا مستقر هستند و نارنجی تاییدی بر عزم نیجر برای تنوع بخشیدن به مشارکت های امنیتی خود فراتر از غرب.

به گزارش نارنجی، یک پیروزی راهبردی دیگر برای روسیه در ساحل، نوار نیمه خشک جنوب صحرا رقم خورده است؛ جایی که دولت های نظامی به طور فزاینده ای از متحدان سنتی غربی خود به نفع ایتلاف های جدید با «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه دوری می کنند.

فایننشال تایمز در بررسی خروج آمریکا از آفریقا و روی آوردن این کشورها به روسیه نوشته است: این تغییر روابط در حالی اتفاق می افتد که موجی از ناامنی و وحشت همچنان بر ساحل سایه افکنده است، جایی که شورشیان وابسته به القاعده و داعش بیش از یک دهه است که از نیجر تا بورکینافاسو و مالی ویرانی به بار آورده اند. با افزایش نارضایتی مردم به دلیل شکست دولت های وابسته به غرب و همچنین کشورهای غربی در مهار خشونت، حکومت های نظامی قدرت را در هر سه کشور به دست گرفته اند.

موج احساسات ضدفرانسوی در ساحل، مستعمره سابق فرانسه در نهایت به خروج نیروهای فرانسوی منجر شد و در نیجر، کشوری که در ژوییه شاهد کودتا و حکومت نظامی بود، درخواست ها و اعتراضات برای خروج نیروهای آمریکایی بالا گرفته است.

«ابراهیم یحیی ابراهیم» تحلیلگر ارشد ساحل در گروه بین المللی بحران، می گوید: دلیل اصلی نیجر برای پذیرفتن روسیه، حفاظت از خود بود؛ کشوری می خواهند دفاع ضد هوایی برای آن ها فراهم کند، اینجاست که روسیه وارد می شود. این برای نیجر بسیار منطقی است که از این مرحله جدید در ساحل استقبال کند.

ناقوس مرگ حضور نظامی آمریکا در ساحل
تجمع ضدآمریکای مردم نیجر

خروج نیروهای آمریکایی از نیجر در ماه مارس زمانی آغاز شد؛ زمانی که یک سخنگوی حکومت نظامی، توافق بین 2 کشور را غیرقانونی خواند و گفت که این توافق «تمام قوانین قانون اساسی را نقض می کند».

به نوشته فایننشال تایمز، این روابط طی سفر مقامات آمریکایی از جمله دستیار وزیر امور خارجه در امور آفریقا، و ژنرال «مایکل لنگلی» رییس فرماندهی آمریکا و آفریقا از نیامی بدتر شد. مقامات نیجریه گفتند که رفتار هیات آمریکایی، متکبرانه و بی ادبانه بوده و به همین دلیل اجازه ملاقات با ژنرال «عمر عبدالرحمان شیانی» رهبر حکومت جدید به آن ها داده نشد.

واشنگتن حتی پس از آنکه نیجر توافقی که به نیروهای آمریکایی اجازه عملیات در این کشور را می داد، ملغی کرد، اصرار داشت که مذاکرات با نیامی ادامه دارد.

«علی الامین زین» نخست وزیر نیجر که برای شرکت در نشست های بهاری صندوق بین المللی پول و بانک جهانی به واشنگتن سفر کرده بود، به طور جداگانه با «کرت کمپبل» معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده دیدار کرد تا در مورد این روابط گفت وگو کند. وی به مقام آمریکایی گفت اگرچه کشورش از همکاری در سایر زمینه ها استقبال می کند اما نیامی موضع خود را در مورد نیروها تغییر نخواهد داد.

یکی دیگر از افراد آشنا به این وضعیت گفت اگرچه واشنگتن رسما و طبق درخواست، نیروهای خود را از نیجر خارج کرد، اما دو طرف به تفاهمی دست یافته اند که به ایالات متحده اجازه می دهد همچنان برخی کارها را در این کشور انجام دهد. این فرد از ارایه هرگونه جزییات در مورد آنچه توافق شده، خودداری کرد.

طی روزهای گذشته ایالات متحده سرانجام اعلام کرد که بیش از 1000 کارمند نظامی و غیرنظامی خود را خارج می کند و انتظار می رود این خروج ماه ها طول بکشد. سرنوشت دارایی های آمریکا در این کشور، از جمله پایگاه 6 ساله هواپیماهای بدون سرنشین در نزدیکی شهر شمالی آگادیز، نامشخص است.

ناقوس مرگ حضور نظامی آمریکا در ساحل
پایگاه آمریکا در نیجر

به گفته مقامات آمریکایی آشنا با مذاکرات، منبع اصلی اختلاف در مذاکرات کمپبل و زین توافق بالقوه نیجر برای فروش اورانیوم به ایران بود. اورانیوم مهمترین صادرات نیجر است و این کشور دومین صادرکننده بزرگ این فلز در آفریقاست. زین در ژانویه در تهران بود و هر دو کشور در زمینه بهداشت، انرژی و امور مالی توافق کردند.

به دنبال گرم شدن روابط مسکو-نیامی پس از کودتا، استقبال نیجر از روسیه به طور گسترده اجتناب ناپذیر بود. فرانسه و ایالات متحده تقریباً 600 میلیون دلار کمک نظامی و اقتصادی را پس از کودتا به حالت تعلیق درآوردند، جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا هم تحریم هایی را علیه نیامی اعلام کردند؛ همه این ها باعث شد حکومت نظامی برای تعمیق روابط امنیتی و دیپلماتیک راهی مسکو شود.

همکاری میان نیامی و مسکو از ابتدای سال جاری تشدید شده است و وزارت دفاع روسیه در ژانویه اعلام کرد که هر دو کشور برای باثبات کردن وضعیت در منطقه با یکدیگر همکاری خواهند کرد. پوتین و شیانی ماه گذشته تلفنی گفت وگو کردند و بنا بر اعلام کرملین طرحی برای «توسعه همکاری سودمند متقابل در حوزه های مختلف» و هماهنگی «تلاش های امنیتی و ضد تروریسم» در ساحل محور گفت وگو بوده است.

«کامرون هادسون» کارشناس ارشد مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی مستقر در آمریکا گفت که با خروج نیروها، آمریکا کنار گذاشته شد.

به گفته هادسون، صدای نارضایتی ها در چاد هم بالا رفته و دولت نظامی از نیروهای آمریکایی خواسته تا فعالیت های خود در پایگاه هوایی «آجی کوسی» را متوقف کنند. حال اگر آمریکا مجبور شود نیروهایش در آنجا را هم بیرون بکشد، واشنگتن در منطقه ساحل کر، گنگ و کور خواهد شد.

خبرگزاری دولتی ریانووستی روسیه گفته است سربازان تازه وارد روس از «سپاه آفریقا» هستند، یک بازوی نیمه رسمی وزارت دفاع روسیه که پس از مرگ «یوگنی پریگوژین» فرمانده واگنرها در سال گذشته، شرکت نظامی خصوصی «واگنر گروپ» را تحت پوشش قرار داد.

یکی از سربازان روس زمانی که پا بر زمین فرودگاه نیجریه گذاشت گفت که برای آموزش ارتش نیجر آمده اند. او گفت: «ما اینجا هستیم تا همکاری نظامی بین روسیه و نیجر را توسعه دهیم».

پایان خبر نارنجی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ناقوس مرگ حضور نظامی آمریکا در ساحل" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ناقوس مرگ حضور نظامی آمریکا در ساحل"، کلیک کنید.