مغز را غمگین نکنید – نارنجی

مغز را غمگین نکنید - نارنجی

نارنجی/ خراسان رضوی رژیم غذایی نامناسب می تواند باعث تغییرات مغزی مرتبط با افسردگی و اضطراب شود. این اولین مطالعه در نوع خود بر روی شیمی مغز و ساختار و کیفیت غذا بر روی 30 داوطلب است.

آیا تا به حال بعد از خوردن غذاهای چرب مانند همبرگر و سیب زمینی سرخ کرده مریض شده اید؟ یا بعد از خوردن یک دسر شیرین نگران هستید؟ علم شروع به پشتیبانی از این احساس درونی کرده است.

تحقیقات اخیر نشان می دهد که آنچه می خوریم ممکن است مستقیماً بر شیمی و ساختار مغز ما تاثیر بگذارد و به طور بالقوه به مشکلات سلامت روان مانند افسردگی و اضطراب کمک کند.

دانشمندان ارتباط شگفت انگیز بین رژیم غذایی و سلامت مغز را مطالعه کرده اند و مغز افرادی که از رژیم مدیترانه ای پیروی می کنند و افرادی که رژیم غذایی پر از قند، چربی های اشباع شده و غذاهای فرآوری شده مصرف می کنند، مقایسه کرده اند.

یافته ها معنی دار بود و تفاوت های بالقوه را در ساختار مغز و شیمی بین دو گروه نشان داد. به نظر می رسد که رژیم مدیترانه ای نه تنها کلید داشتن قلب سالم، بلکه برای داشتن ذهنی شادتر و سالم تر است.

غذاهای ناسالم باعث عدم تعادل مغز می شود

اسکن مغز تفاوت معنی داری را نشان داد. در افرادی که رژیم غذایی ناسالم داشتند، محققان دریافتند که سطح GABA یا گاما آمینوبوتیریک اسید، یک انتقال دهنده عصبی مهم برای حفظ آرامش و تعادل مغز، کاهش می یابد. سطوح کافی GABA با افزایش اضطراب و افزایش حساسیت به اختلالات خلقی مرتبط است.

برعکس، این افراد همچنین سطوح بالاتری از گلوتامات، یک انتقال دهنده عصبی که به عنوان یک محرک مغز عمل می کند، نشان دادند. گلوتامات بیش از حد می تواند باعث خستگی، بی قراری و مشکل در تمرکز شود.

علاوه بر این، اسکن مغز کاهش حجم ماده خاکستری را در لوب فرونتال نشان داد، ناحیه ای که مسیول عملکردهای شناختی پیچیده مانند تصمیم گیری، تنظیم هیجانی و کنترل تکانه است. این کاهش ماده خاکستری می تواند توانایی فرد را برای مقابله موثر با استرس مختل کند و به طور بالقوه منجر به افزایش خطر مشکلات سلامت روان شود.

در نهایت، می بینیم که افرادی که رژیم غذایی ناسالم دارند، انتقال عصبی تحریکی و مهاری نامتعادل و همچنین کاهش ماده خاکستری در لوب های پیشانی مغز دارند. این قسمت از مغز درگیر مشکلات سلامت روانی مانند افسردگی و اضطراب است.

غذای ما چگونه ذهن را به هم می زند؟

دانشمندان هنوز در حال چیدن این پازل هستند، اما سرنخ آن در دل ماست. تریلیون ها باکتری که در روده ما زندگی می کنند (میکروبیوم) نقش مهمی در سلامت ما از جمله سلامت روان ما دارند.

یک رژیم غذایی ناسالم می تواند این اکوسیستم ظریف را مختل کند و به طور بالقوه باعث ایجاد مجموعه ای از تغییراتی شود که بر مغز تاثیر می گذارد. سطوح بالای چربی اشباع شده و قند مشکل ساز به نظر می رسد.

این وضعیت نشان می دهد که یک رژیم غذایی نامناسب نه تنها ممکن است به مشکلات سلامت روان منجر شود، بلکه شکستن الگوهای غذایی ناسالم را نیز دشوارتر می کند. با این حال، خبر خوب این است که ممکن است برعکس نیز صادق باشد. با انتخاب رژیم غذایی سالم تر، نه تنها سلامت روان خود را بهبود می بخشیم، بلکه می توانیم روی آن انتخاب های سالم نیز تمرکز کنیم.

رابطه بین رژیم غذایی و سلامت روان پیچیده است و هنوز در دست تحقیق است، اما این مطالعه شواهد قانع کننده ای ارایه می دهد که آنچه می خوریم می تواند به طور قابل توجهی بر مغز و روان ما تاثیر بگذارد.

بنابراین، هنگامی که به سراغ یک میان وعده شیرین یا چرب می روید، به یاد داشته باشید که ممکن است مغز شما بهای آن را بپردازد. با انتخاب یک رژیم غذایی پر از غذاهای کامل، میوه ها، سبزیجات و چربی های سالم، نه تنها بدن خود را تغذیه می کنید، بلکه از ذهن خود نیز محافظت می کنید.

نتایج این مطالعه در مجله Nutritional Neuroscience منتشر شد.

earth.com

Sciencedaily.com

پایان خبر نارنجی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مغز را غمگین نکنید – نارنجی" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مغز را غمگین نکنید – نارنجی"، کلیک کنید.