لج بازیِ صهیونیست ترین ساکن کاخ سفید درباره اسراییل

لج بازیِ صهیونیست ترین ساکن کاخ سفید درباره اسراییل

صدها نفر از کارکنان دولت آمریکا مخالفت خود را با حمایت کاخ سفید از تل آویو ابراز کرده اند، اما «صهیونیست ترین رییس جمهور آمریکا» قصد ندارد هیچ یک از این صداهای مخالف را بشنود و این ممکن است به استعفای دسته جمعی کارکنان منجر شود.

به گزارش نارنجی، اندیشکده «موسسه کشورداری مسیولانه کویینسی» در مقاله ای به استعفای گسترده کارکنان دولت آمریکا در واکنش به حمایت از رژیم صهیونیستی پرداخت و تاکید کرد «جو بایدن» رییس جمهور آمریکا در حمایت از این رژیم تمام پروتکل ها و نظرات مخالف را نادیده گرفته است.

به گزارش کویینسی، بایدن اخیرا اعلام کرد اگر رژیم صهیونیستی وارد رفح شود، آمریکا ارسال تسلیحات تهاجمی به این رژیم را متوقف خواهد کرد؛ اقدامی که گرچه یکی از جدی ترین هشدارهای واشنگتن به تل آویو از آغاز جنگ غزه است، اما همچنان این پرسش مطرح است که چه زمانی قرار است بایدن این تهدیدها را عملی کند.

دولت آمریکا اخیرا یک محموله سلاح که قرار بود به رژیم صهیونیستی ارسال کند را متوقف کرد، اما این هم اقدامی موقت بود. دولت بایدن مدعی است که صهیونیست ها هنوز وارد رفح نشده اند؛ حال آنکه رژیم صهیونیستی حملات مداوم خود به این شهر را آغاز کرده، تانک های خود را اطراف شهر مستقر کرده و کنترل گذرگاه مرزی رفح را در دست گرفته است. این نشان می دهد که دست کم تا وقتی حملات اسراییل محدود و کنترل شده باشد، آمریکا به حمایت از این رژیم ادامه خواهد داد.

این در حالی است که دست کم چهار مقام فدرال آمریکا از جمله سه مقام وزارت خارجه این کشور اخیرا در اعتراض به سیاست های بایدن در جنگ غزه، به صورت علنی استعفا کردند. اندیشکده آمریکایی این استعفاها را بخشی از درگیری های داخلی گسترده در دولت بایدن توصیف کرده است، درگیری هایی که از مخالفت کارکنان دولت آمریکا با حمایت قاطع بایدن از جنگ غزه با 35 هزار شهید فلسطینی منجر شده است.

علاوه بر این، صدها تن از کارکنان دولت آمریکا در نهادهای مختلف با امضای نامه های سرگشاده از کاخ سفید خواسته اند به جای حمایت تمام عیار از رژیم صهیونیستی، آن را وادار به برقراری آتش بس کند تا تنش ها در منطقه کاهش یابد. اما یک مقام فدرال آمریکا با سابقه 15 سال کار در دولت این کشور می گوید پاسخ بایدن به منتقدان داخلی هم تکرار همان اظهاراتی است که در صحنه بین الملل مطرح می کند: «حمایت تمام عیار از اسراییل.»

این اندیشکده آمریکایی گزارش داد کانال های معمول برای ابراز مخالفت کارکنان دولت و شهروندان آمریکا با تصمیمات رهبران این کشور این روزها به بن بست خورده و کارکرد خود را از دست داده است، امری که موجب ناامیدی و استیصال آمریکایی ها شده است.

در این گزارش آمده است: «منتقدان داخلی بایدن تنها به فکر جنبه اخلاقی مسیله نیستند. به گفته یک منبع آگاه، تبعات حمایت از رژیم صهیونیستی برای منافع آمریکا، مسیه ای است که کارکنان دولت آمریکا را نگران کرده است. به طور مشخص، کارکنان دولت آمریکا می دانند که کشورشان در مرز کشیده شدن به یک جنگ منطقه ای بوده، اقدامات واشنگتن منطقه را بی ثبات کرده و حمایت قاطعانه بایدن از اقدامات اسراییل در غزه هرگونه ادعای واشنگتن در مورد دموکراسی و حقوق بشر را نقض می کند.

کارکنان نهادها و ادارات مختلف آمریکا در گفت وگو با کویینسی اظهار کردند که از آغاز جنگ غزه تا امروز، بایدن تمامی سیاست ها را مستقیماً به نهادها ابلاغ می کند و نظرات کارشناسان را نادیده می گیرد.

«آنل شلین» عضو سابق وزارت خارجه آمریکا است که در اداره دموکراسی، حقوق بشر و مشاغل کار می کرد؛ اما در ماه مارس در اعتراض به سیاست های بایدن در جنگ غزه، استعفا داد. او می گوید: «در وزارت خارجه افراد بسیاری هستند که منطقه را به خوبی می شناسند و از جنبه های مختلف ابراز نگرانی کرده اند؛ از منظر منافع ملی آمریکا، از زاویه قانونی و حتی در حوزه حقوق بشر. این افراد تمام سال های فعالیت حرفه ای خود را صرف کار روی چنین مسایلی کرده اند، اما هیچ کس صدایشان را نمی شنود. حتی صدای مقامات نسبتاً ارشد وزارت خارجه نیز که نگران و مخالف (حمایت بایدن از اسراییل) بودند، شنیده نشد.»

کارکنان دولت آمریکا در گفت وگو با این اندیشکده مطرح کردند که هرچقدر و از هر مسیری سعی می کنند مخالفت خود با این سیاست ها را به گوش مقامات ارشد آمریکا برسانند، کسی به آن ها توجه نمی کند. به گفته این کارکنان، به نظر می رسد کانال های رسمی وزارت خارجه که در ظاهر با هدف رسیدن صدای مخالفان به مقامات تاسیس شده، بیشتر سعی در کاهش خشم مخالفان دارد تا شنیدن نظرات کارشناسانه آن ها.

مخالفان سیاست های بایدن می گویند اعتراضاتی که تا امروز مطرح کرده اند بی فایده بوده، زیرا در مورد حمایت از اسراییل در جنگ غزه، افراد انگشت شماری در دولت آمریکا قدرت تصمیم گیری دارند، از جمله مقامات عالی رتبه در وزارت خارجه، شورای امنیت ملی و در نهایت، شخص جو بایدن.

این کارکنان که دیگر از کانال های رسمی ناامید شده اند، به شیوه های نامعمولی روی آورده اند، از جمله مصاحبه با مطبوعات، حمایت از فلسطین در فضای مجازی یا پوشیدن چفیه در جلسات کاری.

بایدن که در گذشته بارها خود را یک صهیونیست معرفی کرده، این بار در حمایت از رژیم صهیونیستی پا را از حد فراتر گذاشته و حتی در برابر کنگره ایالات متحده نیز سرکشی می کند. او تا روز چهارشنبه هفته گذشته فرصت داشت در گزارشی جامع به کنگره آمریکا ثابت کند که رژیم صهیونیستی در جنگ غزه حقوق بشردوستانه بین المللی را رعایت می کند. با این حال، تا روز جمعه خبری از این گزارش نشد. وزارت خارجه آمریکا جمعه به درخواست کنگره پاسخ داد و گزارشی در این باره تدوین کرد؛ گزارشی «محتاطانه» که برخی چهره های مجلس سنای این کشور هم آن را «ناکافی» دانستند.

در ماه آوریل بیش از 90 وکیل آمریکایی در نامه ای به بایدن، خواستار تعلیق حمایت تسلیحاتی از رژیم صهیونیستی شدند. این گروه که دست کم 20 تن از آن ها کارمند دولت آمریکا هستند، در این نامه اظهار کردند: «قانون واضح و با خواست اکثریت آمریکایی ها هم راستا است، کسانی که باور دارند واشنگتن باید حمایت تسلیحاتی خود از اسراییل را تا زمانی که تل آویو از جنگ غزه دست برنداشته، متوقف کند.»

در گزارش اندیشکده آمریکایی آمده است: «منابعی به ما گفته اند که در برخی نهادها بحث استعفای دسته جمعی مطرح شده است، اما هنوز جزییات انجام آن مشخص نیست. مخالفت های عمومی و علنی راه به جایی نبرده و روشن نیست چنین اقداماتی تا چه حد موفق باشند. از سوی دیگر، بسیاری از کارکنان دولت نمی خواهند مشاغل خود را ترک کنند، زیرا مشکلات مالی و خانوادگی دارند.»

پایان خبر نارنجی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "لج بازیِ صهیونیست ترین ساکن کاخ سفید درباره اسراییل" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "لج بازیِ صهیونیست ترین ساکن کاخ سفید درباره اسراییل"، کلیک کنید.