«فناوری» و «نوآوری» اهرم های قدرتمند جهش تولید

در گفت وگو با نارنجی تاکید شد؛

«فناوری» و «نوآوری» اهرم های قدرتمند جهش تولید

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشمر گفت: توسعه فناوری و نوآوری در جامعه و صنعت اهرم قدرتمندی در افزایش تولید است و دانشگاهیان و نخبگان در تحقق تولید دانش بنیان نقش آفرین هستند.

سیدمحمد جوادموسوی رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشمر در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری نارنجی با بیان اینکه بدون تردید مشارکت مردم در عرصه تولید بسیار ارزشمند و تحقق آن باعث می شود تولید رونق گرفته، هزینه های تولید کاهش و در نتیجه تورم نرخ کاهشی شود، اظهار کرد: رهبر انقلاب با نگاه هوشمندانه، مدبرانه و از روی حکمت، شعار سال 1403 را «جهش تولید با مشارکت مردم» نامیدند، ایشان با تشخیص راهبردی و بر اساس ریشه یابی هوشمندانه نظام مسایل کشور، «تولید» را کلید اصلی حل مشکلات و تنها راهکار عبور از سختی ها و دشواری های اقتصادی و اکسیر شفابخش معیشت مردم می دانند.

وی افزود: زمانی که حمایت از تولید، هرساله مورد تمرکز و تاکید ویژه رهبر معظم انقلاب اسلامی قرار می گیرد، بیانگر این نکته است که هنوز کشور در این زمینه ضعف دارد و باید با همه ظرفیت ها و امکانات از تولیدکنندگان حمایت کرد تا با اشتغال آفرینی و افزایش ثروت ملی، نقدینگی کنترل شود و تورم و گرانی کاهش پیدا کند.

شتاب پیشرفت های علمی و فناوری و گسترش تولیدات زیربنایی و تربیت سرمایه انسانی متخصص، کارآمد و ماهر باید توسط دانشگاه ها افزایش پیدا کند

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشمر گفت: یکی از نمونه های مشارکت مردم در عرصه های اقتصادی و تولید که رهبر انقلاب نیز بر آن تاکید داشته اند، شرکت های دانش بنیان است. شرکت های دانش بنیان و فناور با مشارکت نخبگان و فارغ التحصیلان دانشگاهی در عرصه تولید مبتنی بر فناوری و نوآوری، ضمن کمک به اشتغال این قشر ارزشمند، بخش عمده ای از نیاز کشور به محصولات و خدمات با فناوری بالا را رفع می کنند.

جوادموسوی اضافه کرد: توسعه فناوری و نوآوری در جامعه و صنعت اهرم قدرتمندی در جهش و افزایش تولید است و دانشگاهیان و نخبگان در تحقق تولید دانش بنیان نقش آفرین هستند و باید شتاب پیشرفت های علمی و فناوری و گسترش تولیدات زیربنایی و تربیت سرمایه انسانی متخصص، کارآمد و ماهر توسط دانشگاه ها افزایش پیدا کند که در نتیجه آن اقتصاد دانش بنیان جایگزین اقتصاد نفتی می شود. بر همین اساس توسعه فعالیت های مراکز رشد و سرا های فناوری و نوآوری منجر به رشد شرکت های دانش بنیان و فناور شده و می تواند کاتالیزور رسیدن به اهداف باشد.

وی بیان کرد: قطعاً استادان دانشگاه و دانشجویان ازجمله کنشگران اصلی این مسیر هستند تا با جهاد علمی و فناورانه، آموزش های مهارتی و کارآمد، هوشمندسازی فرآیندها، نقطه اتصال زیست بوم علم و فناوری با کارآفرینان در راستای جهش تولید باشند. بدون تردید مردم نیز می توانند در جهش تولید نقش مهمی ایفا کنند. این امر شامل حمایت از کارآفرینان و استارت آپ ها، ترویج فرهنگ کارآفرینی و نوآوری، ایجاد شرایط محیطی مناسب برای رشد و توسعه کسب وکارها و ارتقای سطح دانش و فناوری و اصلاح الگوی مصرف در جامعه می شود.

راه اندازی سرای نوآوری کشاورزی و دامپروری

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشمر ادامه داد: این واحد دانشگاهی نیز نقش بسیار مهمی در این زمینه دارد و با ارایه آموزش های مهارتی، کارآمد و تخصصی، تربیت نیروی ماهر و متخصص، ایجاد ارتباط با صنعت و بازار کار از طریق اجرای طرح های صدرا و پویش، توسعه پژوهش های نوآورانه و ارایه خدمات مشاوره ای به کسب وکار ها از طریق راه اندازی مدرسه کسب وکار، به جهش تولید کمک خواهد کرد.

جوادموسوی بیان کرد: سرای نوآوری و فناوری به عنوان پلی بین دانشگاه، صنعت و دولت، نقش مهمی در توسعه فناوری و ایجاد کسب وکار های نوپا و استارت آپ ها دارد. به این معنا که سکوی مناسبی برای تولید و توزیع محصولات دانش بنیان و فناور خواهد بود. در این راستا دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشمر در نظر دارد با توجه به ظرفیت های ویژه شهرستان و مزرعه دانشگاه در حوزه کشاورزی و دامپروری و طیور با راه اندازی سرای نوآوری کشاورزی و دامپروری سکوی تولید و در ادامه سکوی توزیع این محصولات را راه اندازی کند.

سرای نوآوری و فناوری به عنوان پلی بین دانشگاه، صنعت و دولت، نقش مهمی در توسعه فناوری و ایجاد کسب وکار های نوپا و استارت آپ ها دارد

وی مطرح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشمر با توجه به ظرفیت های گردشگری شهرستان و وجود زیرساخت های لازم در زمینه اقامتی، مرکز رفاهی، گردشگری و آموزشی با مشارکت سرمایه گذاری خصوصی برای ارایه خدمات گردشگری و آموزش های مهارتی کوتاه مدت و بلندمدت در زمینه صنایع دستی، آشپزی، هتلداری و گردشگری و بازیگری اقدام خواهد کرد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشمر توضیح داد: قوانین و مقررات سخت گیرانه در حوزه تولید و کارآفرینی، بوروکراسی و پیچ وخم های اداری و بی توجهی به حل نیاز های اشتراکی کارآفرینان بزرگ ترین موانع تولید و بهبود فضای کسب وکار در کشور است که امیدواریم نمایندگان دوره دوازدهم مجلس شورای اسلامی با همکاری دولتمردان و با تنقیح قوانین پویا و کارآمد و اصلاح قوانین موازی و دست وپا گیر در این باره به این حرکت عظیم مردمی در راستای جهش و حمایت از تولید سرعت ببخشند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«فناوری» و «نوآوری» اهرم های قدرتمند جهش تولید" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«فناوری» و «نوآوری» اهرم های قدرتمند جهش تولید"، کلیک کنید.