سفیر ایروان در اتحادیه اروپا: سازمان پیمان امنیت جمعی، ارمنستان را فراموش کرده است

سفیر ایروان در اتحادیه اروپا: سازمان پیمان امنیت جمعی، ارمنستان را فراموش کرده است

سفیر ارمنستان در اتحادیه اروپا دلایل انتقاد این کشور از عملکرد سازمان پیمان امنیت جمعی و روسیه در واکنش نشان دادن به «نقض تمامیت ارضی» ارمنستان طی حملات جمهوری آذربایجان را تشریح کرد.

 به گزارش نارنجی، «تیگران بالایان» سفیر ارمنستان در اتحادیه اروپا در گفت وگویی، دلایل انتقاد ارمنستان به عملکرد سازمان پیمان امنیت جمعی را با توجه به بحران هایی که ایروان درگیر آن بوده است، برشمرد.

خبرگزاری نیوز آرمنیا گزارش داد که بالایان در گفت وگویی با روزنامه مسکو تایمز گفت: باید مشخص شود که چرا ارمنستان از سازمان پیمان امنیت جمعی مطالباتی داشته است. دلیل آن قره باغ نبود. پاک سازی قومی و اقدامات نظامی آذربایجان در در قره باغ نیز نبود. بلکه به دلیل اقداماتی بود که در قلمرو ارمنستان انجام شد. درخواست های ما از مه 2021 مطرح شد، وقتی که ارمنستان مورد حمله قرار گرفت و مواضعی که به آن حمله شد، در خاک ارمنستان بود. پس از درخواست کمک مان از شرکای سازمان پیمان امنیت جمعی، حتی منتظر پاسخی رسمی نماندیم. همین وضع درباره روسیه نیز صادق است.

او افزود: این اصلی ترین شکایت ما نسبت به سازمان پیمان امنیت جمعی است. این سازمان حتی قادر به صدور بیانیه نیست که در آن به نقض تمامیت ارضی ارمنستان اشاره شود. حالا وقتی می شنویم که سازمان پیمان امنیت جمعی آماده اعزام دیده بان هایی به مرز ارمنستان است، سوالی که ایجاد می شود، این است که به کدام مرزها؟ مرز کجاست؟ آیا سازمان پیمان امنیت جمعی و روسیه، ارمنستان را که یکی از اعضای اصلی این سازمان است، به داشتن مرز به رسمیت می شناسند؟ تا به حال که ما در اظهارات علنی یا غیرعلنی چیز درباره آن نشنیده ایم.

سفیر ارمنستان همچنین گفت: وقتی در قزاقستان (ژانویه 2022) شورش به پا شد، تنها چند دقیقه طول کشید که بر سر اعزام گروهی از نظامیان برای کمک به دولت قزاقستان به اتفاق نظر برسند. به نظرم، در صورت تمایلی زیاد، حتی با وجود تمایلی نه چندان زیاد هم می شد درباره حمله آذربایجان به ارمنستان به اتفاق نظری دست یافت. اگر ظرف چند ساعت انجام نمی شد، طی چند روز عملی بود.

او بیان کرد: وقتی ارمنستان رییس سازمان پیمان امنیت جمعی بود، تمامی اقدامات مان معطوف به تقویت این سازمان و جایگاه آن در عرصه بین المللی بود. من، شخصا، به عنوان سفیر ارمنستان در سازمان منع تسلیحات شیمیایی در لاهه، بیانیه مشترکی از سوی کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی در چارچوب شورای اجرایی سازمان منع تسلیحات شیمایی تنظیم کردم. این اولین باری بود که یکی از نمایندگان سازمان پیمان امنیت جمعی به یکی از نشست های سازمان منع تسلیحات شیمیایی دعوت می شد. حالا دیدن این که چطور سازمان پیمان امنیت جمعی ما را به حال خود رها کرده، دردناک است.

سازمان پیمان امنیت جمعی از کشورهای روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ارمنستان و بلاروس تشکیل شده است. از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در 1991، ایروان و مسکو متحدان نزدیکی بودند و ارمنستان میزبان یک پایگاه نظامی روسیه است. اما در یک سال گذشته و با مسلط شدن جمهوری آذربایجان بر قره باغ کوهستانی در حمله ای کوتاه و سریع، روابط مسکو و ایروان به تیرگی گراییده است.

پایان خبر نارنجی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سفیر ایروان در اتحادیه اروپا: سازمان پیمان امنیت جمعی، ارمنستان را فراموش کرده است" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سفیر ایروان در اتحادیه اروپا: سازمان پیمان امنیت جمعی، ارمنستان را فراموش کرده است"، کلیک کنید.