راهبرد قدرت نرم عربستان در صنعت بازی های رایانه ای/ ظرفیت مهمی که سریع شناسایی شد

رسول سلیمی: عربستان سعودی در تلاش است به بازیگری مطرح در صنعت پررونق 300 میلیارددلاری بازی های ویدیویی و ورزش های الکترونیک تبدیل شود، صنعتی که از سرگرمی پا فراتر گذاشته است و در خط مقدم گردشگری مدرن، نوآوری های اجتماعی، انتقال فرهنگ، و مهارت های آینده قرار دارد.

پیش ازاین محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، از راهبرد بازی های ملی و بازی های ورزشی رایانه ای رونمایی کرده بود. رسانه های عربی همان زمان گزارش دادند این اقدام ولیعهد عربستان سعودی، شروع دوران جدیدی در صنعت بازی های رایانه ای و تبدیل پادشاهی سعودی به یکی از قطب های این حوزه به حساب می آید. به گفته محمد بن سلمان، راهبرد موردنظر به وسیله خلاقیت و انرژی شهروندهای عربستان سعودی هدایت می شود و این رویکرد در قلب راهبرد مربوط به بازی های ملی و بازی های ورزشی رایانه ای قرار دارد. راهبرد اعلام شده از سوی ولیعهد عربستان سعودی سه هدف داشت دارد که به طور مستقیم بر شهروندهای عربستان سعودی، بخش خصوصی و بازی سازها و طرف دارهای بازی های رایانه ای تاثیر می گذارد کارشناسان اقتصادی پیش بینی کرده بودند این راهبرد، به صورت مستقیم و غیرمستقیم، باعث می شود تا تولید ناخالص داخلی عربستان سعودی رشدی معادل بیش از 13 میلیارد دلار را تجربه کند.

راهبرد قدرت نرم عربستان در صنعت بازی های رایانه ای/ ظرفیت مهمی که سریع شناسایی شد

علاقه عربستان سعودی به صنعت بازی های ویدیویی بخشی از طرح تنوع بخشی به اقتصادش است؛ کارشناسان پیش بینی کردند که بازار جهانی بازی های ویدیویی در سال های آتی 9 تا 12 درصد رشد کند. در سال های اخیر، محبوبیت مسابقه های بازی های ویدیویی افزایشی فزاینده داشته است و میلیون ها بیننده دارد. با وجود این، مزایای سرمایه گذاری و بومی سازی این صنعت به اقتصاد محدود نمی شود.

عربستان از تحول بازی های ویدیویی به عنوان بستر فناوری استفاده می کند و این کشور به تازگی متوجه شده که بازی های ویدیویی در مرکز پیشرفت فناوری هایی مانند اقتصاد مجازی و تولید محتوا قرار دارند. این بسترها فقط برای بازی نیستند، بلکه محدوده های جدیدی برای تعامل اجتماعی، تجارت و موجودیت دیجیتال اند. بازی های ویدیویی همچنین بستری برای آزمایش هوش مصنوعی اند و راه را برای جوامع فناوری محور هموار می کنند.

چه آنکه پیشرفت عربستان سعودی در دنیای بازی های رایانه ای اتفاقی نیست، بلکه نتیجه همسویی راهبردی چند عامل کلیدی است که این کشور را در جایگاهی منحصربه فرد در این صنعت پررقابت قرار می دهد.

دولت عربستان پتانسیل این صنعت را شناسایی کرده و با تاسیس «فدراسیون بازی های الکترونیک» و راه اندازی برنامه «راهبرد ملی بازی های رایانه ای و ورزش های الکترونیک»، برای رشد این حوزه در کشور تلاش کرده است. ازاین رو کارشناسان برآورد کردند که تا سال 2030، این طرح 39 هزار شغل در عربستان سعودی ایجاد کند و به صورت مستقیم و غیرمستقیم سهمی 13 میلیارددلاری در تولید ناخالص داخلی داشته باشد. حدود 50 درصد جمعیت عربستان سعودی زیر 25 سال سن دارند، و این موضوع در رونق بازی های رایانه ای در این کشور نقشی چشمگیر دارد. در مجموع، بیش از 70 درصد سعودی ها به بازی های رایانه ای مشغول اند.

صندوق سرمایه گذاری عمومی این کشور گام های بلندی برای تبدیل عربستان سعودی به قطب صنعت بازی های رایانه ای برداشته است. در ژانویه 2022، صندوق سرمایه گذاری عمومی «سوی گیم گروپ» (Savvy Game Group) را راه اندازی کرد تا رشد و توسعه بلندمدت ورزش های الکترونیکی و صنعت بازی های رایانه ای را هدایت کند. این گروه علاوه بر سرمایه گذاری در این حوزه، سه مرکز بازی پیشرفته احداث کرده است که تازه ترین مرکز 2000 مترمربع مساحت دارد.

نیوم که ابرپروژه صندوق سرمایه گذاری عمومی است، در نظر دارد تا به قطبی برای بازی و رسانه تبدیل شود. در فوریه 2022، نیوم قراردادی با ام بی سی گروپ امضا کرد تا یکی از اولین استودیوهای طراحی و تولید بازی های رایانه ای در منطقه تاسیس شود. این مرکز بازی با جذب استعدادهای جهان به عربستان سعودی نه تنها مسیری شغلی برای نسل های آینده ترسیم می کند؛ بلکه فرصت های اشتغال در صنایع مرتبط گوناگون ایجاد می کند. دسترسی به منابع، راهبرد و افراد مستعد عربستان سعودی را نه فقط در جایگاه مشارکت بلکه پیش گام در صنعت بازی های رایانه ای قرار می دهد، بازیگری که می تواند در عرصه جهان اثری مثبت بگذارد.

در همین راستا آسوشیتدپرس گزارش داد صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان سعودی سپتامبر گذشته حدود 40 میلیارد دلار در مجموعه تجاری جدیدی سرمایه گذاری کرد که قرار است این کشور را تا سال 2030، به قطب بازی های رایانه ای تبدیل کند. گروه ساوی گیمز که متعلق به صندوق 700 میلیارددلاری سرمایه گذاری عمومی عربستان سعودی است، در نظر دارد 39 میلیارد دلار در صنعت بازی های رایانه ای سرمایه گذاری کند. این گروه تجاری امیدوار است در هفت سال آینده، 250 شرکت محلی و 39 هزار شغل ایجاد کند.

بر اساس تحقیق شرکت نیوزو، برآورد می شود حدود 3.2 میلیارد نفر در سراسر جهان از بازی های رایانه ای استفاده می کنند و این صنعت در سال 2022، حدود 184.4 میلیارد دلار درآمد داشته است. بنا بر گزارشی که در سال 2021 منتشر شد، درآمد بازی های رایانه ای به تنهایی از مجموع درآمد سینماهای جهان، پخش آنلاین و فروش آلبوم موسیقی، و پنج لیگ ورزشی پردرآمد جهان بیشتر است. کارشناسان روابط بین الملل معتقدند عربستان به مراتب بیش از گذشته در حال تقویت قدرت نرم خود در سطح جهان است. دیپلماسی، اقتصاد و تکنولوژی سه حوزه ای است که عربستان در آنها تلاش می کند قدرت نرم خود را تقویت کرده و در گام نخست به برتری منطقه ای و سپس در ردیف کشورهای با قابلیت رقابت جهانی قرار گیرد.

311213

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "راهبرد قدرت نرم عربستان در صنعت بازی های رایانه ای/ ظرفیت مهمی که سریع شناسایی شد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "راهبرد قدرت نرم عربستان در صنعت بازی های رایانه ای/ ظرفیت مهمی که سریع شناسایی شد"، کلیک کنید.