خوش بینی اسراییل و تکذیب حماس/ در قاهره چه گذشت؟

خوش بینی اسراییل و تکذیب حماس در قاهره چه گذشت؟

منابع مصری و وزیر خارجه رژیم صهیونیستی می گویند طرفین درگیری در غزه بیش از هر زمان دیگری به حصول راه حل دیپلماتیک نزدیک اند اما حماس با زیر سوال بردن هرگونه پیشرفتی، روایت طرف مقابل را سیاه نمایی توصیف کرد.

گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری نارنجی، گزارش ها ازآنچه روز گذشته در جریان دور جدید مذاکرات آتش بس غزه و توافق تبادل اسرا رخ داد، متفاوت است.

گزارش تلویزیون دولتی مصر حاکی از آن است که هییت مذاکره کننده حماس پس از رایزنی ها قاهره را ترک کرد و قرار است دو روز دیگر برای نهایی کردن شرایط توافق بازگردد.

یک منبع عالی رتبه مصری به شبکه تلویزیونی «القاهره الاخباریه» گفته است که مذاکرات قاهره روبه پیشرفت است و همه طرفین درباره نکات اساسی به توافق رسیده اند.

ادعای وزیر صهیونیست

«اسراییل کاتز» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی هم مدعی شد که برای نخستین بار از زمان توافق ماه نوامبر که به آزادی شماری از اسرای صهیونیست منجر شد، دیروز در جریان مذاکرات قاهره، مواضع طرفین به نزدیک ترین نقطه ممکن رسید.

البته این وزیر صهیونیست به رغم اینکه می گوید بیش از گذشته به حصول پیشرفت دیپلماتیک خوش بین است، مدعی شد: اسراییل آماده ادامه جنگ است.

ادعا های کاتز در حالی مطرح می شود که یک منبع بلندپایه سیاسی به کانال 12 رژیم صهیونیستی گفته است که «برای رسیدن به مبادله اسرا راه طولانی در پیش داریم».

واکنش حماس

در طرف مقابل نیز، برخلاف مواضع خوش بینانه دو طرف مصری و اسراییلی، حماس با بدبینی به مسایل جاری نگاه می کند.

یک منبع حماس به «الجزیره» گفته است که این گروه برای رایزنی با مقامات ارشد این جنبش، قاهره را ترک کرده است حال آنکه در جریان گفتگو های روز گذشته، متناسب با خواسته هایش، پاسخ مثبتی از اسراییل دریافت نکرده است.

این اظهارنظر، به معنای آن است که از دید حماس، پیشرفتی در مذاکرات آتش بس و تبادل اسرا حاصل نشده است.

هم زمان، یک مقام برجسته مقاومت فلسطین در گفتگو با المیادین، اسراییل را به تداوم کارشکنی در مذاکرات متهم کرد.

وی با بیان اینکه هییت حماس با تعهد به موضع ملی همه فلسطینی ها برای مذاکرات به قاهره رفته است، افزود: خواسته های فلسطینی ها روشن و واضح است و بدون تحقق این خواسته ها هیچ توافق و معامله ای وجود نخواهد داشت.

به گفته این منبع، تاکنون هیچ پیشرفتی در مذاکرات حاصل نشده و رسانه های صهیونیستی با انتشار اخبار ساختگی به دنبال دروغ پردازی و فریب افکار عمومی هستند. اگر اتفاق جدیدی در مذاکرات رخ داده باشد منابع رسانه ای رسمی ما آن را اعلام خواهند کرد.

فاصله میان مطالبات دو طرف

ناگفته نماند که خواسته های فلسطینی ها شامل آتش بس فوری و کامل، خروج نیرو های اشغالگر از نوار غزه، بازگشت آوارگان به مناطق خود و بازسازی نوار غزه است. این خواسته ها همچنین شامل باز کردن گذرگاه ها برای ورود کمک ها، شکستن محاصره و رسیدن به توافق واقعی برای تبادل اسرا هم می شود.

حماس در جریان طوفان الاقصی 253 صهیونیست را به اسارت گرفت که 129 نفر آنها همچنان در غزه هستند. ادعا می شود که ازجمله موضوعات موردبحث در این دور از مذاکرات قاهره آن بوده که در مرحله اول توافق 40 تن دیگر آزاد شوند.

روز گذشته، «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی مدعی شد که تسلیم خواسته های حماس نمی شود و بدون بازگشت همه اسرا توافقی در میان نخواهد بود.

این در حالی است که وی برای پایان دادن جنگ غزه با فشار های بین المللی و برای بازگرداندن اسرا با فشار های داخلی مواجه است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خوش بینی اسراییل و تکذیب حماس/ در قاهره چه گذشت؟" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خوش بینی اسراییل و تکذیب حماس/ در قاهره چه گذشت؟"، کلیک کنید.