جدال روسیه و انگلیس بر سر قطعنامه آتش بس در سودان/ ابتکاری که ریاکارانه تلقی شد

به گزارش نارنجی، محمد مختار النور، مشاور حقوقی فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع سودان، پس از تصویب طرح “آتش بس ماه رمضان در سودان” در شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکید کرد که نیروهای پشتیبانی سریع به آتش بس پایبند هستند، اما به هرگونه حمله پاسخ خواهند داد. النور افزود:« نیروهای پشتیبانی سریع سودان به فرماندهی محمد حمدان دقلو«حمیدتی» برای هر گونه گفت وگو بین همه طرف ها، اعم از بین المللی یا منطقه ای، به عنوان بخشی از روند برقراری آتش بس در ماه رمضان آمادگی دارند». وی ادامه داد: «ما انتظار نداریم که نیروهای ارتش نقش مثبتی در مورد روند صلح یا آتش بس داشته باشند، چرا که به تمام آتش بس هایی که از قبل امضا کردیم، پایبند نبودند». النور اظهار کرد: «ما به نوبه خود از قطعنامه سازمان ملل به حرمت خون مسلمانان استقبال کردیم و موضع ما در قبال روند صلح و مردم خود قاطع است».

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه پیش نویس قطعنامه ای را برای برقراری آتش بس در سودان در ماه رمضان تصویب کرد که 14 کشور از 15 کشور عضو، از پیش نویس ارایه شده توسط بریتانیا حمایت کردند.

این قطعنامه از همه طرف ها می خواهد که در ماه رمضان آتش بس اختیار کنند. این قطعنامه همچنین نگرانی شدید خود را نسبت به گسترش خشونت و وضعیت فاجعه بار و رو به وخامت انسانی به ویژه در دارفور ابراز کرد.

جدال روسیه و انگلیس بر سر قطعنامه آتش بس در سودان/ ابتکاری که ریاکارانه تلقی شد

جیمز کاریوکی، معاون سفیر بریتانیا در سازمان ملل پس از تصویب این قطعنامه، از نیروهای مسلح سودان و نیروهای پشتیبانی سریع خواست به این فراخوان بین المللی برای صلح عمل کنند و اسلحه ها را کنار بذارند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز گفت:« هر دو طرف باید با احترام به توقف خصومت ها در ماه رمضان به ارزش های ماه رمضان احترام بگذارند». وی همچنین هشدار داد که این درگیری وحدت سودان را تهدید می کند و می تواند بی ثباتی منطقه ای با ابعاد چشمگیر را شعله ور کند. در این بین اتحادیه آفریقا هم از توقف درگیری ها در ماه رمضان حمایت کرد».

گفتنی است که تنها روسیه به قطعنامه آتش بس در سودان رای ممتنع داد. معاون سفیر روسیه در سازمان ملل در اینباره گفت: «ابتکار بریتانیا ریاکارانه است زیرا شورای امنیت سازمان ملل متحد در درخواست آتش بس فوری در جنگ اسراییل علیه غزه شکست خورده است، زیرا ایالات متحده مکرراً از وتوی خود برای جلوگیری از قطعنامه ها استفاده می کند». نارنجی اوستیگنیوا افزود:« ما هیچ توهمی در مورد نیات واقعی کشورهای غربی نداریم. استانداردهای دوگانه با توجه به اینکه همان کشورها در حال به تاخیر انداختن تصویب یک سند در مورد آتش بس در نوار غزه، جایی که یک قتل عام واقعی در حال وقوع است، آشکار به نظر می رسند».

ماجرای درگیری ها در سودان چیست؟

نبرد در سودان از 15 آوریل 2023 آغاز شده است. در این درگیری نیروهای مسلح سودان به رهبری ژنرال عبدالفتاح البرهان در مقابل نیروهای پشتیبانی سریع ژنرال محمد حمدان دقلو “حمیدتی” قرار گرفته اند.

نیروهای پشتیبانی سریع گروهی شبه نظامی هستند. عمر البشیر دیکتاتور پیشین سودان برای جلوگیری از کودتای ارتش و ایجاد وزنه ای قوی در برابر نیروهای مسلح کشور نیروهای پشتیبانی سریع را بخشی رسمی از سرویس های امنیتی کشور کرد. نیروهای پشتیبانی سریع و نیروهای مسلح سودان برای سرنگونی بشیر در سال 2019 همکاری کردند. از سال 2019 تا 2021 قدرت بین نظامیان و دولت غیرنظامی عبدالله حمدوک تقسیم شده بود، سال 2021 ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع با اقدام به کودتا غیرنظامیان را از قدرت برکنار کردند. اما بعد از کودتا اختلاف میان نیروهای پشتیبانی سریع و ارتش آغاز شد. اختلاف از آنجا شروع شد که ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع شروع به مذاکراتی برای ادغام هر دو نیرو در قالب یک ارتش واحد ملی کردند. این امر تنش های فزاینده ای را ایجاد کرد، زیرا جناح های تندرو در ارتش در برابر الحاق نیروهای پشتیبانی سریع به عنوان یک سرویس امنیتی کمتر حرفه ای در ارتش حرفه ای مقاومت می کنند. در طرف مقابل، فرماندهان نیروهای پشتیبانی سریع نسبت به این که تحت فرمان افسران ارتش قرار گیرند و درجه و حقوق آنها که مطابق با استانداردهای ارتش نباشد، معترض شدند.

فاجعه در سودان

در سودان از زمان آغاز درگیری ها تاکنون ده ها هزار نفر کشته و 8.3 میلیون نفر به اجبار آواره شده اند که بیش از 1.5 میلیون نفر از این آوارگان از مرزهای سودان به جمهوری آفریقای مرکزی، چاد، مصر، اتیوپی و سودان جنوبی گریخته اند. جنگ علاوه بر این، زیرساخت ها را ویران کرده و اقتصاد را فلج کرده است.

طبق گزارش سازمان ملل، نیمی از جمعیت سودان – حدود 25 میلیون نفر – به کمک های بشردوستانه و حفاظت نیاز دارند و 18 میلیون نفر در معرض قحطی قرار دارند. با عدم دسترسی دو سوم جمعیت به مراقبت های بهداشتی، بیماری هایی از جمله وبا، سرخک و مالاریا در حال گسترش هستند و حدود 19 میلیون کودک از مدرسه بازمانده اند.

آژانس کودکان سازمان ملل متحد هشدار داده است که حداقل 700000 کودک در سودان احتمالا امسال از بدترین شکل سوء تغذیه رنج می برند و ده ها هزار نفر ممکن است جان خود را از دست بدهند.

اجتناب از نسخه دموکراسی آمریکایی

کمتر مردمی در جهان وجود دارند که به اندازه مردم سودان برای دستیابی به دموکراسی تلاش کرده باشند. اگرچه تلاش آنها برای دموکراسی بی وقفه بوده است، اما همیشه از یک حکومت دموکراتیک باثبات، به ویژه به دلیل فشارهای خارجی محروم بوده اند.

یک تحول دموکراتیک برای حل بسیاری از مشکلات سودان حیاتی است، تحولی که نیازهای مردم سودان را برآورده کند و توسط قدرت های خارجی شکل نگرفته باشد. ایالات متحده که تلاش کرده است بر روند مسایل سیاسی در سودان تاثیر بگذارد سابقه طولانی شکست در ترویج دموکراسی در سودان را دارد. نسخه آمریکایی دموکراسی در سودان پیوسته شکست خورده است چرا که این الگو نه تنها مبتنی بر نیازها و الزامات کشور سودان نیست بلکه این دموکراسی توسط ایالات متحده در درجه اول برای تضمین تسلط ایالات متحده طراحی شده است نه مصالح مردم سودان.

مدل دموکراسی ایالات متحده و غرب سابقه خوبی در سودان ندارد. این سبک حکومت هر بار که در یک دوره باز سیاسی پس از سرنگونی یک رژیم نظامی به کار گرفته شده، به طور شگفت انگیزی نتوانسته مشکلات دلهره آور سودان را حل کند. این حیاتی است که مردم سودان بعد از اینکه جنگ میان دو طرف درگیری به پایان رسید در نظر بگیرند که شکلی از دموکراسی را در کشور پیاده کنند که تحت فشارهای آمریکا نباشد و منبعث از نیازهای و خواسته های خودشان باشد.

311311

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جدال روسیه و انگلیس بر سر قطعنامه آتش بس در سودان/ ابتکاری که ریاکارانه تلقی شد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جدال روسیه و انگلیس بر سر قطعنامه آتش بس در سودان/ ابتکاری که ریاکارانه تلقی شد"، کلیک کنید.