تاکید اتحادیه اروپا بر حل وفصل دیپلماتیک مسیله هسته ای ایران

تاکید اتحادیه اروپا بر حل وفصل دیپلماتیک مسیله هسته ای ایران

نماینده اتحادیه اروپا در جلسه شورای حکام از ایران خواست تا به همکاری کامل و به موقع با آژانس بپردازد و بر تعهد این اتحادیه در حل وفصل سیاسی و دیپلماتیک مسیله هسته ای ایران تاکید کرد.

به گزارش نارنجی، نماینده اتحادیه اروپا روز چهارشنبه و در جلسه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی درخصوص قطعنامه 2231 شورای امنیت بر تعهد این اتحادیه در حل وفصل سیاسی و دیپلماتیک مسیله هسته ای ایران تاکید کرد.

نماینده اتحادیه اروپا نسبت به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درخصوص تسریع برنامه هسته ای ایران ابراز نگرانی کرده و مدعی شد که اقدامات ایران هیچ توجیه معتبر غیرنظامی ندارد.

او مدعی شد که اقدامات ایران در توقف اجرای پروتکل الحاقی بر روی اقدامات نظارتی و راستی آزمایی آژانس بین المللی انرژی اتمی تاثیر گذاشته است.

سخنگوی اتحادیه اروپا در جلسه شورای حکام از ایران خواست تا فورا از اقدامات خود بازگشته و تعهدات سیاسی خود در رابطه با عدم اشاعه هسته ای را از سربگیرد.

نماینده اتحادیه اروپا در انتها خواستار همکاری کامل و به موقع ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی شد.

ساعاتی پیش نیز نماینده آمریکا در شورای حکام آژانس بین المللی اتمی خواستار رقیق سازی اورانیوم تا 60 درصد ایران شد و اقدامات هسته ای اخیر ایران را محکوم کرد.

در بیانیه آمریکا که در جلسه شورای حکام قرایت شد، آمده است: «ایران باید تمام ذخیره 60 درصدی و نه بخشی از آن را کاهش دهد و تولید اورانیوم تا 60 درصدی خود کاملا متوقف کند».

نماینده آمریکا در ادامه گفت: «امروز هیچ کشوری غنی سازی اورانیوم را تا 60 درصد برای هدفی که ایران ادعا می کند، انجام نمی دهد و اقدامات ایران برخلاف رفتار تمام کشورهای ان پی تی است».

آمریکا همچنین از اقدام ایران در لغو مجوز بازرسان آژانس انتقاد کرد.

پیشتر «محمد اسلامی» رییس سازمان انرژی اتمی در این باره گفته بود: «ما عملکرد بازرسان را زیرنظر داریم و حق داریم آن ها را قبول یا رد کنیم. تصمیم نپذیرفتن برخی از آن ها به معنای همکاری نکردن ایران نیست. ما با آژانس همکاری می کنیم و این همکاری روزانه ادامه دارد، اما برخی از بازرسان به علت عملکردشان رد شدند، این عادی و متداول است».

پایان خبر نارنجی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تاکید اتحادیه اروپا بر حل وفصل دیپلماتیک مسیله هسته ای ایران" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تاکید اتحادیه اروپا بر حل وفصل دیپلماتیک مسیله هسته ای ایران"، کلیک کنید.