ایران به دوران شاه بازنمی گردد؛ راهبرد آمریکا باید تغییر کند

ایران به دوران شاه بازنمی گردد؛ راهبرد آمریکا باید تغییر کند

به گزارش نارنجی، «فرید زکریا» خبرنگار و مجری شناخته شده شبکه سی ان ان در مقاله خود با عنوان «چرا ایران از آمریکا متنفر است» به بررسی تاریخچه روابط تهران و واشنگتن در طول ده های گذشته می پردازد و علت این نفرت را که به گفته او بسیار پیچیده است، توصیح می دهد.

او در این مقاله با طرح این پرسش که «آیا روابط ایران و آمریکا به همین شکل باقی خواهد ماند؟» می نویسد: پاسخ آن پیچیده است اما عناصر اصلی آن برای بسیاری شناخته شده است. در سال 1953، ایالات متحده و انگلیس برای حمایت از سرنگونی «محمد مصدق» نخست وزیر منتخب دموکراتیک ایران و بازگرداندن محمدرضا شاه به سلطنت در ایران تبانی کردند. در سال 1979 انقلاب اسلامی در ایران، شاه را سرنگون و او فرار کرد. ایالات متحده شاه را پذیرفت و خشم بسیاری از منتقدان او را در ایران برانگیخت. در سال 1980 «جیمی کارتر» رییس جمهور وقت ایالات متحده دستور عملیاتی را برای نجات آمریکایی ها در سفارت واشنگتن در تهران داد که با شکست مواجه شد. ایالات متحده بعداً از عراق با اطلاعات حیاتی در جنگ طولانی و خشونت آمیز خود علیه ایران حمایت کرد. دشمنی متقابل بین واشنگتن و تهران ادامه خواهد یافت.

به نقل از نارنجی، زکریا ادامه می دهد: 2 ایده وجود دارد که اغلب زیربنای استراتژی آمریکاست و باید از بین برود. اول این که نظام ایران سقوط خواهد کرد و ناگهان به یک متحد طرفدار آمریکا تبدیل خواهد شد، همان طور که در زمان شاه بود. اما پیش فرض قرار دادن یک استراتژی که بر اساس «امیدواری» بنا شده مسیر درستی برای آینده نیست.

همچنین لازم است به تجربیات اخیر آمریکا در مورد تغییر رژیم در عراق، افغانستان، لیبی و فراتر از آن توجه کنیم تا متوجه شویم که حتی پس از پایان یک حکومت، اوضاع همیشه به طور پیوسته بهبود نمی یابد. در واقع، به روابط واشنگتن با مسکو بیش از سه دهه پس از فروپاشی نظام شوروی نگاه کنید. آن طور که خیلی ها آرزو داشتند، نتیجه ای حاصل نشده است.

ایده دوم یا امیدواری این است که آمریکا و دولت فعلی ایران می توانند با هم دوست باشند. حقیقت این است که ایران کشوری بسیار مغرور و ملی گرا است که عمیقاً با احساس عظمت تاریخی خود عجین شده است. امپراطوری که پیشروی ایران مدرن بود، یکی از معدود نیروهایی بود که در نبرد با امپراتوری روم قدرت خود را حفظ کرد. در مقاطع مختلف، ایرانیان باستان بر بسیاری از مناطق کنونی جهان عرب حکومت می کردند. ایران با همه مشکلات کنونی اش وارث یکی از تمدن های بزرگ جهان است که به معنای غرور است.

زکریا در ادامه به بررسی امکان بهبود روابط ایران و آمریکا، نه به شکلی دوستانه، بلکه به شکل یک همزیستی مسالمت آمیز می پردازد و توافق هسته ای 2015 را نمونه ای از آن می داند که به گفته «محمدجواد ظریف» وزیر امورخارجه پیشین ایران بر اساس بی اعتمادی بنا شده است، نه اعتماد.

به نوشته فرید زکریا، هر 2 طرف در این سند از منافع خود محافظت کردند. این توافق امکان یک رابطه کاری را ایجاد کرد و ایران به آن توافق پایبند بود و از برنامه هسته ای قبلی خود فاصله گرفت اما «دونالد ترامپ» رییس جمهور پیشین آمریکا، توافق و آن فرصت را منفجر کرد.

او در پایان افزود: اکنون آیا واشنگتن و تهران می توانند دوباره یک فصل مشترک پیدا کنند؟ بعید به نظر می رسد. چنین چیزی در مسیر، از ما بسیار فاصله گرفته است. مسیری که هر 2 کشور در آن قرار دارند و آن ها به رغم این واقعیت که روابطشان پر از تنش و سوء تفاهم است و حتی می تواند منجر به جنگ شود، با آن راحت هستند.

311311

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ایران به دوران شاه بازنمی گردد؛ راهبرد آمریکا باید تغییر کند" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ایران به دوران شاه بازنمی گردد؛ راهبرد آمریکا باید تغییر کند"، کلیک کنید.