اگر ترامپ رییس جمهور شود، دنیا به هم می ریزد؟ / آینده جهان چه خواهد شد؟

اگر ترامپ رییس جمهور شود، دنیا به هم می ریزد؟ / آینده جهان چه خواهد شد؟

روزنامه فیگارو چاپ فرانسه هم عکس ترامپ را در صفحه اول خود چاپ کرد و تیتر زد: «نامزد جمهوری خواهان در برابر بایدن مشخص شد.» پشت همه این تیترها یک حس نگرانی وجود دارد؛ حسی که آینده اروپا را به نوعی در ابهام می بیند. شاید بهترین بیان ترس اروپا از روی کار آمدن مجدد ترامپ را بتوان روی جلد آخرین شماره هفته نامه اکونومیست دید؛ دو چهره پوتین و ترامپ درحالی که پوتین رو به جلو با دوربین نظامی هدف را که نقشه اروپا بر روی لنزهای دوربین نقش بسته، نگاه می کند و ترامپ پشت به او ایستاده است. سوال این است که اروپا از چه نگران است و آیا ایران هم به اندازه اروپا نگران روی کار آمدن ترامپ است یا خیر؟

با توجه به پیش بینی ها در صورت نهایی شدن نامزدی وی، ترامپ به احتمال خیلی زیاد -براساس نظرسنجی هایی که تا به حال انجام شده- رییس جمهور آتی ایالات متحده خواهد بود. لذا سوالی که مطرح است این است که ریاست جمهوری ترامپ در ایالات متحده چه تغییراتی در سطح جهانی ایجاد خواهد کرد و این تغییرات بر بازارهای جهانی چه اثری خواهد گذاشت؟

نگاهی به توافق های بین المللی

اول آنکه ترامپ به توافق های بین المللی پایبند نیست. او زمانی که رییس جمهور شد؛ ضمن آنکه از توافق نامه ترانس پاسیفیک خارج شد به توافق نامه نفتا -که مربوط به ایالات متحده، مکزیک و کاناداست- به شدت انتقاد کرده و حتی تهدید به بیرون آمدن کرد. هرچند توافق تا اندازه ای تصحیح شد، اما تا زمانی که ترامپ رییس جمهور بود کشورهای مکزیک و کانادا نسبت به رفتارهای آمریکا نگران بودند. همچنین ترامپ به شدت منتقد واردات از چین است و در دوران ریاست جمهوری اش جنگ تعرفه ای شدیدی را با چین به راه انداخت و در سال آخر ریاست جمهوری خود چین را مجبور کرد تا توافق تجاری تازه ای را با آمریکا امضا کند.

از سوی دیگر یکی از توافق نامه های بسیار مهمی که ترامپ در دوران ریاست جمهوری اش از آن خارج شد، توافق نامه اقلیمی پاریس بود که همین امر انتقاد شدیدی را در میان کشورهای جهان برانگیخت.

اما انتقاد ترامپ از ناتو، چه در دوران ریاست جمهوری اش و چه اکنون، به شدت این ایتلاف نظامی را شکننده کرده است و اکنون اتحادیه اروپا نگران این است که اگر ترامپ رییس جمهور شود، چه سرنوشتی برای ناتو رقم خواهد خورد. او گفته است که اگر رییس جمهور شود اجازه می دهد روسیه به کشورهای عضو ناتو که حق عضویت خود را پرداخت نکرده اند، حمله کند. همین موضوع و حرف هاست که اروپا را نه تنها نگران کرده، بلکه به دنبال جایگزینی ناتو هستند. چند وقت پیش بود که هفته نامه اشپیگل عکس ترامپ را روی جلد خود کار کرد و این سوال را مطرح کرد که آیا آلمان باید بمب بسازد؟ ناتو در واقع پیمانی است که باعث شده است کشورهای اروپایی نه فقط احساس امنیت کنند، بلکه جاه طلبی کشورهایی را که سابقه حملات نظامی به کشورهای دیگر را هم دارند مانند آلمان مهار شود.

البته تنها نگرانی مربوط به کشورهای اروپایی نیست، کشورهای خاور دور مانند ژاپن هم به نوع دیگر نگران روی کار آمدن ترامپ هستند. چندی پیش ژاپن پیامی برای ترامپ ارسال کرد که مبادا در ریاست جمهوری آینده با چین به توافق هایی دست یابد که تمامی زحمات کشورهای منطقه را که توانسته اند نظم تازه ای در منطقه ایجاد کنند به باد دهد. همچنین وقتی ترامپ گفت که اگر رییس جمهور شود قرارداد فروش 15میلیارد دلاری فولاد آمریکا به ژاپن را فسخ خواهد کرد، نگرانی ژاپنی ها را مضاعف کرد و البته نمونه بارز دیگر از عدم تعهد ترامپ به قراردادهای بین المللی در مورد برجام است که از آن بیرون آمد.

توافق های اقتصادی

ترامپ هدفش را تقویت اقتصاد درونی آمریکا گذاشته است. از این رو معتقد است باید شرکت های فراملیتی آمریکایی که در کشورهای دیگر کارخانه دارند، خط تولید خود را به درون آمریکا بیاورند. از این رو در دوره قبلی ریاست جمهوری خود شرکت اپل را وادار کرد که بخشی از خط تولید خود در چین را متوقف کند و آن را به داخل خاک آمریکا بیاورد. به همین خاطر این کار مورد انتقاد اقتصاددانان قرار گرفت؛ زیرا هزینه تولید اپل افزایش و فروش محصولاتش کاهش می یافت. در سخنرانی های کنونی ترامپ این خط مشی را می توان به وضوح دید.

آینده جهان چه خواهد شد؟

ایالات متحده با 25 درصد تولید ناخالص داخلی جهان، قدرت اول اقتصادی جهان است؛ بنابراین هرگونه تغییر و تحول در این دولت می تواند اقتصاد جهان را با مخاطره روبه رو کند. در حال حاضر از سوی روسای جمهور و نخست وزیران و مقامات سیاسی و اقتصادی اروپا صحبت هایی درباره به خطر افتادن جهان با آمدن ترامپ مطرح شده است؛ برای مثال کریستین لاگارد، رییس کل بانک مرکزی اروپا، ترامپ را خطری جدی برای اروپا و جهان اعلام کرده است. این اظهارنظر سابقه دارد؛ زیرا ترامپ در سال2020 به رییس کمیسیون اتحادیه اروپا گفته بود اگر اروپا مورد حمله قرار بگیرد آمریکا هیچ کمکی نخواهد کرد، یا اکنون اروپا و اوکراین در این گیرودار هستند که اگر ترامپ رییس جمهور شود، در جنگ اوکراین به آن کشور کمک خواهد کرد یا خیر؟ اینها فقط چند نمونه از موضوعاتی است که جهان در انتخابات 2024 آمریکا با آن درگیر است.

23302

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اگر ترامپ رییس جمهور شود، دنیا به هم می ریزد؟ / آینده جهان چه خواهد شد؟" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اگر ترامپ رییس جمهور شود، دنیا به هم می ریزد؟ / آینده جهان چه خواهد شد؟"، کلیک کنید.