آمریکا چقدر به اسراییل کمک مالی کرده است؟

آمریکا چقدر به اسراییل کمک مالی کرده است؟

گزارشی که از سوی اندیشکده «شورای روابط خارجی» آمریکا منتشر شده رژیم صهیونیستی را بزرگترین دریافت کننده کمک های خارجی اعلام کرده است.

به گزارش نارنجی، داده های «آژانس توسعه بین المللی» آمریکا که در گزارش اندیشکده شورای روابط خارجی مورد استناد قرار گرفتند نشان داده اند رژیم صهیونیستی در فاصله سال های 1946 تا 2023، 297 میلیارد دلار کمک خارجی از ایالات متحده آمریکا دریافت کرده و تبدیل به بزرگترین طرف خارجی دریافت کننده کمک های واشنگتن شده است.

در این گزارش با فاش کردن این مساله که رژیم صهیونیستی تبدیل به اصلی ترین متحد در بیرون از اعضای ناتو برای آمریکا شده نوشته شده که این رژیم «دسترسی ممتاز به پیشرفته ترین فن آوری های و تجهیزت نظامی آمریکا دارد.»

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» در این گزارش نوشته شد کمک های نظامی آمریکا به تل آویو بعد از عملیات هفتم اکتبر 2023 طوفان الاقصی و متعاقب آن حملات رژیم صهیونیستی به غزه که به شهادت ده ها هزار نفر در این باریکه منجر شد با انتقادات فراوانی مواجه و تبدیل به موضوع بحثی داغ در سطح جهانی شد.

در گزارش این اندیشکده آمریکایی نوشته شده است: «اسراییل از زمان تاسیس به عنوان بزرگترین دریافت کننده تصاعدی کمک های خارجی آمریکا بوده و مجموع کمک های نظامی و اقتصادی که دریافت کرده به حدود 300 میلیارد دلار می رسد.»

در این گزارش تصریح شده اسراییل از سال 1946 تا 2023 216 میلیارد دلار کمک نظامی و 81 میلیارد دلار کمک اقتصادی را از آمریکا دریافت کرده و مجموع این کمک ها به 297 میلیارد دلار می رسد.

در فهرست همراه این گزارش بعد از رژیم صهیونیستی، مصر در رده دوم دریافت کننده بیشترین کمک های خارجی آمریکا قرار گرفته اما مجموع کمک هایی که از واشنگتن دریافت کرده شامل 89 میلیارد دلار کمک نظامی و 78 میلیارد دلار کمک اقتصادی می شود که تقریبا معادل نصف مبالغی که این رژیم دریافت کرده، است.

همچنین طبق این گزارش آمریکا کمک اقتصادی چشمگیری را در بین 1971 تا 2007 در اختیار رژیم صهیونیستی قرار داده است.

در متن این گزارش آمده است: «اما امروز تقریبا تمامی کمک های آمریکا معطوف به حمایت از ارتش اسراییل که در منطقه پیشرفته ترین است، می شود.»

آمریکا به دلیل اعطای این کمک های نظامی و تسلیح رژیم صهیونیستی، از این بابت که حملات این رژیم به نوار غزه به کشتار غیرنظامیان منجر شدند، هدف انتقادهای شدیدی واقع شده است.

واشنگتن در توجیه ارایه این کمک ها مدعی می شود رژیم صهیونیستی تضمین های مکتوب مبنی بر این که تسلیحات دریافتی از آمریکا را «مطابق با قوانین بین المللی» استفاده می کند ارایه کرده است.

اخیرا روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» گزارش داد دولت «جو بایدن»، رییس جمهور آمریکا با استفاده از «اختیارات وضعیت اضطراری» تنها دو معامله از بیش از 100 معامله مهمات و تسلیحاتی که از هفتم اکتبر 2023 تا کنون با رژیم صهیونیستی انجام داده را علنی کرده اند.

در این مقاله عنوان شد دولت آمریکا معاملات دیگر را با ذکر این که در ارقام پایین تر از حد ضرورت اعلام عمومی انجام شده اند تنها به کنگره اطلاع داده است.

در بخش دیگری از این گزارش ذکر شده آمریکا بعد از هفتم اکتبر 2023 مهمات زیادی را از انبارهایش در اروپا به انبارهایی که از زمان دهه 1990 در سرزمین های اشغالی ساخته منتقل کرده است.

واشنگتن پست همچنین فاش کرد دولت آمریکا اخیرا فروش 25 واحد جنگنده اف-35 و موتور های هواپیما به همراه 1800 بمب هدایت نشده 900 کیلویی «ام.کی84» و 500 بمب هدایت نشده «ام.کی82» به رژیم صهیونیستی را تایید کرده اما آن را علنی نساخته است.

پایان خبر نارنجی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آمریکا چقدر به اسراییل کمک مالی کرده است؟" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آمریکا چقدر به اسراییل کمک مالی کرده است؟"، کلیک کنید.