بازیابی اطلاعات از دست رفته و ریست فکتوری

در این قسمت از سری دوره تعمیرات موبایل به سراغ بازیابی اطلاعات از دست رفته و ریست فکتوری می رویم

 • در اینجا خواهید دید که آخرین بک‌آپی که گرفته‌اید چه زمانی بوده است. دو لیست وجود دارد؛ یکی برای نسخه پشتیبان محلی و دیگری برای Google Drive. اگر زمان‌های ذکر شده قبل از گم شدن پیام‌های شما بوده، می‌توانید نسخه پشتیبان را بازیابی کرده و پیام‌ها را برگردانید.

بازگردانی پیام‌های واتساپ با گوگل درایو

اکنون می‌دانید که آیا نسخه پشتیبان واتس‌اپ در دسترس است یا خیر، می‌توانیم نحوه بازگرداندن پیام‌های پاک‌شده پس از ریست فکتوری را آموزش دهیم. با فرض اینکه یک نسخه پشتیبان در حساب Google Drive خود دارید، مراحلی که در ادامه گفته می‌شود را انجام دهید.

 • با استفاده از روش قبلی مطمئن شوید که یک نسخه پشتیبان از گوگل درایو در دسترس است، سپس واتساپ را از تلفن خود حذف کنید.
 • واتساپ را با دانلود آن از فروشگاه گوگل پلی دوباره نصب کنید.
 • حساب واتساپ را با استفاده از همان شماره تلفنی که قبل از حذف نصب استفاده می‌کردید، راه‌اندازی کنید.
 • پس از تأیید شماره‌ای که استفاده کرده‌اید، برنامه نسخه‌های پشتیبان قابل بازیابی را اسکن می‌کند.
 • هنگامی که گزینه بازیابی نسخه پشتیبان ظاهر شد، روی Restore ضربه بزنید تا به صورت محلی یا از Google Drive بازیابی شود.

این روش برای بازیابی نسخه‌های پشتیبان ذخیره‌شده محلی نیز کار می‌کند، بنابراین چه پشتیبان‌گیری شما در حافظه تلفن ذخیره شده باشد یا در حافظه Google Drive، روش مذکور می‌تواند اثرگذار باشد.

بازگردانی پیام‌های واتساپ از کارت حافظه

راه دیگر برای دسترسی به پیام‌های حذف‌شده واتساپ پس از ریست فکتوری، بازیابی از کارت SD است. از آنجایی که دستگاه‌های اندرویدی فضای ذخیره‌سازی محدودی دارند، استفاده از کارت‌های SD برای کاربران رایج است و برای ذخیره‌سازی نسخه‌های پشتیبان عالی هستند.

ویژگی داخلی واتساپ که قبلاً توضیح دادیم همیشه تشخیص نمی‌دهد که آیا فایل بک‌آپی در کارت SD شما ذخیره شده است یا خیر. بنابرین ممکن است مجبور باشید روشی که در ادامه گفته می‌شود را انجام دهید.

 • اپ مدیریت فایل را دستگاه خود باز کنید. اگر ندارید، آن را از گوگل پلی دانلود کنید.
 • سپس وارد مسیر SDcard/WhatsApp/Databases شوید.
 • بک‌آپ‌های موجود واتساپ در اینجا پیدا می‌شوند. نام فایل پشتیبان مناسب را از «YEAR-MONTH-DAY.1.db.crypt12» به «msgstore.db.crypt12» تغییر دهید.
 • واتساپ را از دستگاه خود حذف و دوباره آن را از گوگل پلی دانلود کنید.
 • سپس حساب کاربری خود را با همان شماره قبلی راه‌اندازی کنید.
 • هنگامی که به مرحله بازیابی رسیدید روی Restore ضربه بزنید.
 • پس از تکمیل تنظیمات، پیام‌های بازیابی‌شده واتساپ را مشاهده خواهید کرد.

رمزنگاری تعبیه‌شده‌ی اندروید برای محافظت از داده‌ها

سال‌ها قبل دستگاه‌های اندرویدی از رمزنگاری پیش‌فرض برخوردار نبودند. درنتیجه پس از ریست فکتوری، دسترسی به برخی داده‌ها از حافظه‌ی ذخیره‌سازی دستگاه امکان‌پذیر بود. ابزارهای متعددی برای بازیابی داده‌های از دست رفته مثل تماس‌ها، متن‌ها یا تصاویر وجود دارند؛ اما برای محافظت از داده‌ها باید دستگاه خود را پیش از ریست فکتوری رمزنگاری کنید.

بااین‌حال از زمان اندروید ۶ مارشمالو، دستگاه‌های اندرویدی از رمزنگاری پیش‌فرض برخوردار شدند. درنتیجه نیازی نیست نگران دسترسی به داده‌های حذف شده باشید. حتی اگر داده‌ها بتوانند فایل‌های حذف شده را از دستگاه استخراج کنند، فایل‌ها به رمزنگاری مجهز هستند و شخص دیگری قادر به خواندن آن‌ها نیست.

پشتیبان‌های کلاد؛ مزیت یا عیب؟

رمزنگاری هم به معنی نابودی کامل داده‌ها نیست. اغلب سرویس‌ها از نوعی پشتیبان کلاد استفاده می‌کنند. در این پشتیبان‌ها داده‌های کاربری به‌صورت آنلاین ذخیره می‌شوند. برای مثال حساب گوگل شما می‌تواند داده‌ها را از دستگاه اندرویدی سینک کرده باشد.

این داده‌ها شامل داده‌های اپلیکیشن، تقویم، داده‌های مرورگر (در صورت استفاده از کروم)، تماس‌ها، اسناد و فایل‌های دیگر گوگل درایو یا گوگل داکز و همچنین داده‌های جیمیل هستند. اگر داده‌های صوتی و تصویری‌تان به‌صورت خودکار در کلاد ذخیره می‌شوند، بازیابی عکس‌ها پس از ریست فکتوری کار آسانی خواهد بود. با اینکه حافظه کلاد امنیت بالایی دارد اما بازهم نگرانی‌های امنیتی وجود دارند.

امنیت کلاد به شکل چشمگیری در سال‌های اخیر افزایش یافته است اما با اجرای مراحلی می‌توانید از امنیت کلاد مطمئن شوید.

چگونه می‌توان داده‌های دستگاه اندرویدی را نابود کرد؟

اگر می‌خواهید اطمینان پیدا کنید که داده‌هایتان پس از ریست فکتوری دردسترس قرار نمی‌گیرند، ابزارهایی وجود دارند که می‌توانند داده‌های زباله را روی داده‌های اصلی رونویسی کنند. به این صورت فایل‌های شخصی کاملاً از دسترس خارج می‌شوند. برای این کار می‌توانید از اپلیکیشن استفاده کنید. این اپلیکیشن داده‌ها را از حافظه‌ی ذخیره‌سازی و خارجی دستگاه حذف می‌کند. قبل از استفاده از اپلیکیشن از رمزنگاری دستگاهتان مطمئن شوید. سپس اپلیکیشن را دانلود کنید و فرایند ریست فکتوری را اجرا کنید. به این صورت کل داده‌ها از دستگاه حذف می‌شوند و می‌توانید با خیال راحت دستگاهتان را بفروشید.

 • آیا می‌توانم اطلاعات واتساپ را پس از ریست فکتوری بازیابی کنم؟

پاسخ مثبت است. شما می‌توانید با روش‌های گفته شده در این مقاله اطلاعات حساب واتساپ خود را بازیابی کنید.

 • آیا ممکن است تصادفا گوشی را ریست کنید؟

ریست فکتوری می‌تواند پیامدهای مختلفی داشته باشد؛ به‌طوری‌که توسعه‌دهندگان نرم‌افزار اطمینان می‌دهند غیرممکن است ریست فکتوری به‌صورت تصادفی انجام شود.

برای اجرای ریست فکتوری و حذف داده‌ها باید چند مرحله را طی کنید و حتی قبل از فرایند حذف باید رمز عبور خود را وارد کنید. با توجه به این گفته بازهم ممکن است در صورت عدم آگاهی و بازی با تنظیمات به‌صورت تصادفی گوشی خود را ریست فکتوری کنید. در چنین شرایطی تمام داده‌ها از دست می‌روند و نمی‌توانید زمان را به عقب برگردانید اما راه‌حلی برای بازیابی داده‌ها وجود دارد.

 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بازیابی اطلاعات از دست رفته و ریست فکتوری" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی, کسب و کار ایرانی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بازیابی اطلاعات از دست رفته و ریست فکتوری"، کلیک کنید.